Akcjonariusze ATM - inwestorzy finansowi - nie zgodzili się na program motywacyjny w kształcie zaproponowanym przez zarząd teleinformatycznej spółki.
Firma chciała wyemitować dla menedżerów i kluczowych pracowników 3 mln warrantów wymienialnych na 3 mln akcji, których wartość rynkowa dziś wynosiłaby około 50 mln zł. Warranty miały być wydawane w trzech transzach. Beneficjenci przez pięć kolejnych lat mogliby wymieniać je na akcje ATM. Cena konwersji miała odnosić się do kursu rynkowego z okresu bezpośrednio poprzedzającego wydanie warrantu i pomniejszonego o 30-procentowe dyskonto.
Uchwała bez poparcia
Inwestorzy finansowi bardzo szybko dali do zrozumienia, że program im się nie podoba. Dlatego spółka jeszcze przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, na którym miała zapaść decyzja o uruchomieniu programu, zdecydowała, że zostanie on ograniczony do 1 mln akcji. Mimo to ING NN OFE oraz fundusze z rodziny AIG zagłosowały przeciw podwyższeniu kapitału. Łącznie wymienione instytucje miały 679 tys. głosów, co wystarczyło, żeby zablokować pomysł (za przyjęciem uchwały głosowali akcjonariusze dysponujący 1,65 mln głosów).
Program w innym kształcie