Inflacja na poziomie 3,0% wzmacnia oczekiwania na podwyżki stóp proc. Z niemal 100 proc. prawdopodobieństwem rynek dyskontuje podwyżkę o 25 pkt w listopadzie. Do kolejnej podwyżki dojdzie najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.
Gdyby inflacja w listopadzie i grudniu przyśpieszyła, to pierwsza przyszłoroczna podwyżka wyniesie nie 25 pkt. bazowych, ale 50 pkt. Główną przyczyną wzrostu wskaźnika CPI są nadal rosnące ceny żywności i paliw.
Kurs EUR/USD pod wpływem wzrostów notowań EUR/JPY i odbicia kursu złota oraz innych surowców pozostawał pod presją wzrostową. Niski wskaźnik PPI, wspierający oczekiwania na obniżki stóp proc. w USA przyśpieszył w drugiej części dnia osłabienie dolara.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w październiku wzrosły o 0,1% m/m. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI pozostał bez zmian. Analitycy spodziewali się w październiku wzrostu PPI o 0,3% m/m, a po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2%.
Nieco lepsze od oczekiwań okazały się z kolei dane o sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona w USA o 0,2% w ujęciu miesięcznym. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut, wzrosła w październiku o 0,2%.