Expose Tuska: Liberalizacja gospodarki, dbałość o słabszych, stabilny wzrost PKB

Warszawa, 23.11.2007 (ISB) - Rząd Platformy Obywatelskiej (PO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) będzie prowadził politykę polegającą na uwalnianiu gospodarki i obywateli od nadmiernej obecności państwa przy jednoczesnej dbałości o sektory i środowiska, które potrzebują wsparcia. Podstawowym celem tych działań jest osiągnięcie poziomu gospodarczego i stopy życiowej w Polsce na równi z europejską czołówką, wynika z piątkowego expose premiera Donalda Tuska.

Publikacja: 23.11.2007 13:02

Podstawowe priorytety rządu PO-PSL to utrzymanie szybkiego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego i obniżenie stopy bezrobocia do średniego poziomu Unii Europejskiej do 2012 roku, obniżenie podatków oraz innych obciążeń finansowych i biurokratycznych dla przedsiębiorstw i osób prywatnych, przyspieszenie prywatyzacji i rozwoju infrastruktury - drogowej, kolejowej i przede wszystkim teleinformatycznej. Kluczowe dla osiągnięcia tych celów będzie jeszcze lepsze niż dotychczas wykorzystanie środków unijnych oraz zwiększony napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Premier podtrzymał też plany reform w sektorach edukacji i służby zdrowia, choć podkreślał, że nie będą to zmiany rewolucyjne. Ponownie zapowiedział też zamiar jak najszybszego przygotowania do przyjęcia euro z zastrzeżeniem, że proces ten musi być w pełni bezpieczny dla obywateli. W ramach tych przygotowań rząd będzie starał się ograniczać dług publiczny poprzez ograniczanie deficytu budżetu centralnego - aż do osiągnięcia za kilka lat poziomu bliskiego zrównoważonemu budżetowi.

Kluczowym hasłem expose było "zaufanie". "W gospodarce rynkowej, opartej na dobrowolnej współpracy obywateli, to zaufanie ma znaczenie pierwszorzędne" - powiedział premier.

LIBERALIZACJA GOSPODARKI

"Będziemy wspierać przedsiębiorczość, wreszcie zmienimy prawo - i to jest twarda zapowiedź - które przedsiębiorcom nie pomaga, a utrudnia ludziom działalność gospodarczą. Naczelną zasadą polityki mojego rządu będzie w związku z tym stopniowe obniżenie podatków i innych danin publicznych. Musi to dotyczyć wszystkich - i tych mniej zamożnych, i tych bogatszych" - zadeklarował Tusk.

Zapewnił jednocześnie, że rząd będzie "stanowczo zwalczać naruszenia praw pracowniczych i równocześnie działać na rzecz szacunku dla ludzi, których przedsiębiorczość i fachowość tworzy miejsca pracy dla ludzi".

"Główny kierunek naszych propozycji w tych najbliższych miesiącach to radykalne uproszczenie prawa gospodarczego, prawa podatkowego i trybu poboru składek ZUS. Wprowadzenie - ale wreszcie na serio - jednego okienka przy zakładaniu firmy, usprawnienie sądownictwa gospodarczego i realne skrócenie okresu sądowego egzekwowania należności" - zadeklarował premier.

SZYBSZA PRYWATYZACJA

Rok 2008 będzie też stał pod znakiem racjonalnego ograniczenia listy przedsiębiorstw uznawanych za strategiczne, powiedział Tusk. "Należy radykalnie przyspieszyć prywatyzację tak, aby podnieść efektywność przedsiębiorstw, wzmocnić trend na wzrost inwestycji i zmniejszyć obciążenie państwa kosztami obsługi długu publicznego" - podkreślił.

Zapowiedział jawny i otwarty sposób wyboru władz spółek Skarbu Państwa, "ale po to, by wycofywać państwo z gospodarki".

W ciągu pierwszego półrocza rząd ogłosi czteroletni program prywatyzacji, uwzględniający też spółki, które zostaną przekazane samorządowi, "a także wykaz tych spółek, które państwo uzna za strategiczne, a więc nie podlegające prywatyzacji". Dodał, że część przychodów z prywatyzacji będzie przekazywana na fundusz rezerwy demograficznej "Bezpieczna emerytura". Jak podkreślił premier, "to podstawa odbudowywania społecznego przyzwolenia na prywatyzację".

BUDŻET PRAWIE ZRÓWNOWAŻONY

Jednocześnie zapowiedział starania zmierzające do przeciwdziałania wzrostowi długu publicznego. Przypomniał, że w projekcie budżetu na przyszły rok poprzedni rząd przewidywał, że koszty obsługi długu przekroczą 27 mld zł.

"Potrzebne jest ograniczenie wzrostu długu publicznego, dług publiczny nie może narastać w takim tempie, jak dotychczas. W ciągu kilku lat budżet należy doprowadzić do stanu bliskiego równowagi - tylko w ten sposób możemy trwale odsunąć groźbę ponownego wzrostu podatków i nagłych cięć wydatków socjalnych. Dążenie do tego celu, zrównoważonego budżetu, wynika także z traktatów Unii Europejskiej" - powiedział Tusk.

Dodał, że ułatwi to "naszą drogę do wspólnej waluty". Podkreślił, że stabilny budżet to także gwarancja zwiększonego napływu inwestycji zagranicznych - jednego z ważniejszych czynników szybkiego wzrostu gospodarczego.

Premier przekonywał, że możliwe jest jednoczesne obniżanie podatków i wzrost płac w sektorze publicznym oraz "trzymanie tego w odpowiedzialnych ramach budżetu".

"Konieczne będzie wsparcie tej polityki wzrostu odpowiedzialną polityką finansową NBP, bo nie możemy dopuścić do wzrostu inflacji, a tu jesteśmy także bardzo czuli na sygnały z ostatnich miesięcy" - powiedział Tusk.

BEZPIECZNE PRZYJĘCIE EURO

"Ukoronowaniem działań na rzecz przywrócenia gospodarce pełnej stabilności i zdolności do szybkiego wzrostu będzie przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty europejskiej, czyli wejście do strefy euro" - podsumował premier podkreślając, że rząd nie będzie się trzymać żadnej doktryny, a będzie się kierował "zdrowym rozsądkiem".

"W interesie Polski leży, abyśmy przygotowani do tego byli jak najszybciej" - powiedział Tusk zapewniając, że "bezpieczeństwo zwykłych obywateli w tym procesie będzie dla nas w tym procesie przykazaniem numer jeden".

"Prorozwojowa polityka gospodarcza, zapewnienie równowagi ekonomicznej i przyjęcie euro, uwolnienie przedsiębiorców od biurokratycznej gehenny w połączeniu z aktywną polityką społeczną pozwolą nam w 2012 roku na obniżenie bezrobocia do poziomu nie wyższego niż średnia europejska" - mówił dalej premier.

ROZWÓJ INFRASTRUKTURY

Tusk wysoko ocenił niektóre z działań poprzedniego rządu w tej dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego kraju, choć zastrzegł, że możliwe są korekty tych planów. "Dotyczy to projektów dostaw ropy naftowej, jak i gazu ziemnego. Będziemy szukać rozwiązań zabezpieczających interesy gospodarcze Polski w kwestiach energetycznych" - zadeklarował.

Wiele miejsca premier poświęcił kwestiom infrastruktury. Podkreślał, że rozwój dróg i autostrad "to temat kluczowy dla skoku modernizacyjnego i rozwoju gospodarki, ale także dla bezpieczeństwa i wygody życia każdego Polaka".

"Komunikacja to oczywiście nie tylko drogi, to też Poczta Polska, to też nowoczesna kolej - i one też powinny świadczyć o sile i sprawności nowoczesnego państwa. [...] Modernizacji wymaga infrastruktura polskich kolei - i to jest także priorytet mojego rządu" - powiedział Tusk. Zapowiedział jeszcze w tej kadencji przejście "z fazy studium do stadium realizacji" projektu szybkiej kolei.

"Szczególną wagę przywiązujemy do zapewnienia powszechnego dostępu do internetu szerokopasmowego. To także wymóg nowoczesnego patriotyzmu. Stworzymy mechanizmy, dzięki którym wszędzie w Polsce, także w małych miejscowościach i na polskiej wsi ludzie będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa globalnej sieci" - oświadczył premier.

Celem rządu jest, by większość spraw urzędowych w najbliższej perspektywie można było załatwiać przez internet, także rozliczać podatki.

Rząd nie ma planów co do liczby mieszkań, jakie powstaną w Polsce w najbliższych latach. "Stworzymy takie warunki, aby Polacy mogli budować na tańszych gruntach budynki mieszkalne bez zbędnych formalności i kosztów, bez dziesiątków decyzji urzędowych i niepotrzebnych wniosków" - zadeklarował jedynie premier.

ŚRODKI Z UE

Tusk podkreślał też kilkakrotnie "dbałość o rozwój naprawdę zrównoważony", obejmujący gorzej rozwinięte gospodarczo regiony geograficzne Polski, a także obszary wiejskie. "Koniec z przedstawianiem wsi jako balastu dla gospodarki" - oświadczył premier. Dodał, że rząd konsekwentnie będzie dążyć do wykorzystania wszystkich środków unijnej Wspólnej Polityki Rolnej, aby poprawić sytuację na wsi.

Według rządu, istnieją rezerwy dla lepszego wykorzystania środków europejskich. Tusk zapowiedział też uproszczenie i usprawnienie procesu składania wniosków o środki unijne.

"Wielką, historyczną szansą dla Polski są fundusze UE - chcemy je mądrze wykorzystać, bo wiemy, że to jest jeden z kluczy do osiągnięcia tego podstawowego celu: dogonienie jeśli chodzi o wzrost gospodarki i poziom życia naszych obywateli, europejskiej czołówki"

Dodał, że rząd jest przekonany, iż "przy wszystkich wysiłkach naszych poprzedników, istnieją jeszcze rezerwy, jeśli chodzi o skuteczniejsze wykorzystanie środków europejskich". "Najważniejszym celem do 2013 roku jest efektywne dla rozwoju społeczno-gospodarczego wykorzystanie 67 mld euro" - przypomniał premier.

POLITYKA SPOŁECZNA I EDUKACJA

Wiele miejsca Tusk poświęcił również polityce społecznej i edukacji. W zakresie polityki prorodzinnej celem rządu jest podniesienie wskaźnika dzietności do 1,8 w ciągu 10 lat z obecnych 1,3, m.in. poprzez rozwój żłobków i przedszkoli, upowszechnianie edukacji przedszkolnej.

Premier podtrzymał też chęć wprowadzenia bonu edukacyjnego, który spowoduje, że środki budżetowe będą powiązane z konkretnym uczniem i będą trafiały do szkół, do których będzie uczęszczał. Projekt ten ma jednak być jeszcze przedmiotem debaty. Tusk potwierdził też, że zobowiązaniem rządu pozostaje wzrost zarobków nauczycieli.

Podtrzymał też plan reformy służby zdrowia. "Planujemy naprawę systemu ochrony zdrowia, ale nie oferujemy Polakom rewolucji" - powiedział Tusk, deklarując też, że rząd gwarantuje wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Utrzymał też w mocy plan przekształcenia placówek służby zdrowia w spółki prawa handlowego.

EXPOSE, DEBATA I WOTUM ZAUFANIA

Expose, zapowiadane na około godzinę, rozpoczęło się ok. 9:10 i ok. 11:55 jeszcze trwało. Po jego zakończeniu w Sejmie nastąpi 2,5-godzinna przerwa, a po niej - debata na temat wystąpienia premiera. Głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu Tuska planowane jest wstępnie na godz. 21:00, ale najprawdopodobniej przesunie się o kilka godzin.

Koalicja rządowa PO-PSL ma w Sejmie 238 głosów, a do uzyskania wotum zaufania potrzebna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy posłów. Oznacza to, że maksymalnie (przy obecności wszystkich 460 posłów) większość ta wynosi 231 głosów. (ISB)

tom/maza

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy