"Weryfikacja ratingu związana była z opublikowanym przez spółkę sprawozdaniem finansowym za IV kwartał 2008 roku. EuroRating pozytywnie ocenił wyniki finansowe wypracowane przez spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej Getin Holding" - czytamy w komunikacie.
Według agencji, istotnym czynnikiem, który wpływa na wzrost ryzyka związanego ze spółką jest jednak bardzo dynamiczny wzrost skali jej działalności, przy jednoczesnym znacznie wolniejszym wzroście wartości kapitału własnego. W rezultacie w ciągu ostatnich kilku kwartałów systematycznie rósł udział kapitału obcego w finansowaniu działalności spółki.
EuroRating negatywnie ocenia propozycję spółki zwiększenia skupu własnych akcji w celu umorzenia do 50 mln sztuk ze względu na to, że wydatek środków na skup akcji może dodatkowo pogorszyć strukturę finansowania spółki, co w obliczu obserwowanego spowolnienia gospodarczego oraz zmniejszenia dostępu do kapitału na rynku będzie oznaczało wzrost jej ryzyka kredytowego.
Ratingi przyznane przez Agencję EuroRating spółkom wchodzącym w skład indeksu WIG20 mają charakter ratingów niekomercyjnych - przyznawane są z inicjatywy agencji, a proces oceny ryzyka kredytowego analizowanych przedsiębiorstw oparty jest na informacjach publicznie dostępnych.