Również fundusze największego gracza na rynku, Pioneer Pekao TFI, w ubiegłym miesiącu zyskały. – W marcu aktywa Pioneera wzrosły o około 300–400 mln zł – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes towarzystwa, w rozmowie z PAP. Ostatni raz Pioneer Pekao doświadczył wzrostu wartości zarządzanego majątku w październiku 2007 r.
Jakie jest źródło wzrostów? Przedstawiciele towarzystw przyznają, że stoją za nimi jedynie wzrosty rynkowych indeksów. – Aktywa zwiększyły się głównie dlatego, że wzrosły indeksy giełdowe. Był to pierwszy miesiąc, od ponad roku, gdzie mieliśmy do czynienia z pozytywnym zachowaniem indeksów – tłumaczył Zbigniew Jagiełło.
– To w dużej mierze efekt dodatnich stóp zwrotu z funduszy akcyjnych i mieszanych – przyznaje także w rozmowie z „Parkietem” Magdalena Bielak, rzecznik BZ WBK AIB TFI. Dodaje, że marcowe saldo wpłat i wypłat było ujemne. – Jednak i tu nastąpiły pozytywne zmiany. W porównaniu ze styczniem i lutym dwukrotnie zmniejszył się poziom umorzeń i wzrosła sprzedaż funduszy czysto akcyjnych: Arki Akcji, Arki Energii i Lukasa Akcyjnego – zaznacza. W lutym przewaga umorzeń nad zakupami w funduszach Arka i Lukas sięgnęła 300 mln zł.
Także prezes Pioneer Pekao TFI poinformował, że w marcu klienci kierowanego przez niego towarzystwa więcej wypłacili z funduszy niż do nich wpłacili. – Saldo wpłat i wypłat było na lekkim minusie – powiedział.
Jagiełło ocenia, że na całym rynku saldo zakupów i umorzeń uplasowało się w okolicy zera lub było „lekko negatywne”. O tym, że umorzenia w funduszach w marcu wyhamowały, a rynek prawdopodobnie odnotuje wzrost wartości aktywów funduszy, „Parkiet” pisał w zeszłym tygodniu.