- Niemal wszystkie spośród 13 skontrolowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów towarzystw życiowych stosowały w umowach zapisy niezgodne z prawem, które naruszały zbiorowe interesy konsumentów – twierdzi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes tej instytucji. W związku z tym urząd nałożył na trzy z nich – Compensę Życie, STU Ergo Hestia Życie i HDI-Gerling Życie – kary o łącznej sumie 540 tys. zł. Skierował też 4 pozwy do sądu, a 6 kolejnych jest przygotowywanych. Pozwane zostały Axa Życie, Nordea Życie, Cardif Życie i PZU Życie.
Jest to pokłosie przeanalizowania przez UOKiK 600 wzorców umów. Najwięcej zapisów urząd zakwestionował w przypadku Warty Życie (12), Nordei Życie (5) oraz PZU Życie i Ergo Hestii Życie (po 4). Po dwa postanowienia zakwestionował w przypadku Axy Życie, HDI-Gerling Życie, Compensy Życie i Avivy Życie. Po jednym w przypadku Cardif Życie, ING Życie, Prameriki Życie i Link4 Life. Jedynym ubezpieczycielem, do którego umów urząd nie miał zastrzeżeń była Europa Życie.
UOKiK odstąpił na razie od uruchamiania procedury, która mogłaby zakończyć się nałożeniem kary, w przypadku ING Życie, Prameriki Życie i Link4 Life. Towarzystwa zadeklarowały, że z umów znikną postanowienia godzące w interesy konsumentów.
Czemu UOKiK skontrolował tylko 13 zakładów życiowych spośród 30 działających w formie spółek i towarzystw ubezpieczeń wzajemnych? – Dwanaście wylosowano, a jeden, PZU Życie, został wzięty pod lupę ze względu na dominującą pozycję na rynku – wyjaśnia Krasnodębska-Tomkiel.