Wywodzi się ono z rynku walutowego, gdzie duże znaczenie ma siła relatywna zmiany poszczególnych par walutowych. Jeśli na rynku kapitałowym wykorzystamy wzajemną siłę relatywną cen dwu aktywów czy też ceny aktywu do indeksu giełdowego będącego benchmarkiem, jesteśmy w stanie tworzyć portfele inwestycyjne z krótkim horyzontem czasowym. Rebalancing (wymiana poszczególnych elementów portfela inwestycyjnego lub zmiana jego składu) będzie dokonywany nie tak, jak ma to miejsce w przypadku teorii portfelowej, na koniec pewnego etapu inwestycyjnego, lecz w sytuacji, kiedy pojawią się odpowiednie wskazania płynące z pomiaru siły relatywnej. Do analizy tych wskazań służą klasyczne narzędzia analizy technicznej. Najważniejszymi metodami stosowanymi przez pair trading przy budowie portfela inwestycyjnego są: siła relatywna, spread i relative performance.
[srodtytul]Jak wyznaczyć siłę relatywną?[/srodtytul]
Najprostszym sposobem wyznaczenia siły relatywnej jest podzielenie ceny jednego aktywu przez cenę drugiego. Tak naprawdę wynik nie ma specjalnego znaczenia. Najważniejszym elementem jest trend takiego ilorazu. Jeśli jest wzrostowy, to pierwszy walor zachowuje się zdecydowanie lepiej od drugiego – niezależnie od tego, czy ceny obu zwyżkują, czy też spadają. Rozwinięciem tej metody inwestowania jest porównanie siły relatywnej ceny akcji w stosunku do wybranego benchmarku, np. WIG20 lub indeksu branżowego.
Jeśli iloraz ceny akcji w stosunku do wartości indeksu znajduje się w trendzie wzrostowym, to walor ten powinien zostać uwzględniony przy budowie portfela inwestycyjnego. Jeśli zaś iloraz ceny waloru w stosunku do benchmarku znajduje się w trendzie spadkowym, istnieje uzasadnienie do usunięcia danego waloru z portfela. Kontynuując nasze rozważania, można podzielić akcje wchodzące w skład benchmarku na te, których siła relatywna znajduje się w trendzie wzrostowym, oraz na te, które znajdują się w trendzie spadkowym.
Można także wskazać grupę walorów, których siła relatywna znajduje się w trendzie bocznym: dla uproszczenia przyjmijmy, że zmienność siły relatywnej wynosi plus minus 5 proc. (w praktyce może być ona ustalona na innym poziomie). Istnieje zatem możliwość stworzenia trzech portfeli: nadbenchmarkowe – których siły relatywne w stosunku do indeksu znajdują się w trendzie wzrostowym. podbenchmarkowe – których siły relatywne w stosunku do indeksu znajdują się w trendzie spadkowym odwzorowujące benchmark – których siły relatywne w stosunku do indeksu pozostają w trendzie bocznym.