Dwa wydarzenia niewątpliwie szczególne dla polskiego rynku kapitałowego miały miejsce 3 sierpnia 2009 r. Nastąpiło wdrożenie nowego systemu depozytowo-rozliczeniowego (kdpw_stream), przedsięwzięcia technologicznego, które miało fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju rynku. Weszły też w życie przepisy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, dokonane w związku z implementacją do polskiego prawa postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy spółek notowanych na rynku regulowanym.
Wprowadzone zmiany w KSH istotnie wpłynęły na kilka obszarów związanych z organizacją i przebiegiem walnego zgromadzenia spółki publicznej, w tym na rolę Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Do czasu ich implementacji dokumentem uprawniającym do udziału w walnym zgromadzeniu było imienne świadectwo depozytowe potwierdzające posiadanie przez akcjonariusza wskazanych w tym dokumencie akcji.
Wystawienie świadectwa depozytowego wiązało się z jednoczesnym zablokowaniem walorów do chwili utraty jego ważności lub zwrotu wystawiającemu ten dokument. Nowe przepisy, które weszły w życie w sierpniu 2009 r., wprowadziły podstawowe zmiany w ustaleniu uprawnień do udziału w walnym zgromadzeniu. Zrezygnowano z obowiązku blokowania akcji na rzecz rozwiązania wprowadzającego formułę tzw. record date – dnia rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu (16 dni kalendarzowych przed walnym zgromadzeniem), które co do zasady nie powoduje ograniczenia w rozporządzaniu akcjami.
Wprowadzono również nowy rodzaj dokumentu – zaświadczenie o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.Zmiany w KSH wyznaczyły również KDPW nowe zadania co do gromadzenia informacji o akcjonariuszach, którzy wyrazili wolę uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. KDPW jako podmiot prowadzący depozyt papierów wartościowych, zgodnie z przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, uczestniczy w sporządzaniu i udostępnianiu emitentom wykazu akcjonariuszy deklarujących udział w walnym zgromadzeniu spółki publicznej.
Nie sposób jednak, by Krajowy Depozyt mógł zrealizować powierzone mu zadanie samodzielnie, co wynika przede wszystkim z tego, iż konta prowadzone w KDPW mają charakter zbiorczy i co do zasady nie identyfikują właścicieli akcji. W związku z tym gromadzenie danych o akcjonariuszach jest procesem, w którym oprócz oczywiście samych akcjonariuszy uczestniczą również podmioty prowadzące rachunki dla właścicieli akcji, tj. domy maklerskie i banki depozytariusze.