– Do końca sierpnia przeprowadzimy 15 emisji banków spółdzielczych na łączną kwotę ponad 200 mln zł – mówi wiceprezes Jan Kuźma.
Banki spółdzielcze emitują papiery dłużne w celu zwiększenia funduszy własnych. To możliwe, jeśli dług podporządkowany nie przekracza 50 proc. podniesionych funduszy, ma co najmniej 5-letni termin wykupu. Konieczna jest też zgoda nadzoru finansowego.Dotychczas trzy banki dostały zgodę KNF na zaliczenie pieniędzy pozyskanych z obligacji do funduszy własnych (w tym dwie emisje organizowane przez DM BPS).
– Wstępnie zgłosiło się do nas ponad 70 banków spółdzielczych. Ile z nich ostatecznie wyemituje papiery, będzie zależało m.in. od sytuacji w przyszłym roku – mówi Jan Kuźma. Emisje niektórych instytucji mają być notowane na Catalyst. Pierwsza grupa papierów, w tym samego Banku Polskiej Spółdzielczości, ma pojawić się na rynku już w lipcu. – Chcemy pokazać, że banki spółdzielcze mogą korzystać z kapitału pozyskanego od inwestorów rynku finansowego. A potrzebują one kapitału na rozwój i walkę konkurencyjną z bankami komercyjnymi, które coraz częściej pojawiają się tam, gdzie dotąd działały tylko spółdzielcze – mówi.
Udział banków spółdzielczych w aktywach sektora bankowego wynosi ok. 5 proc. Głównym odbiorcą papierów banków spółdzielczych mają być fundusze inwestycyjne. Papiery mają też być kierowane do funduszy emerytalnych, innych banków spółdzielczych, przedsiębiorstw, a także osób fizycznych i innych inwestorów finansowych, takich jak fundusze venture capital czy hedgingowe.