[srodtytul]Nordea – po kilku fuzjach stawiała w Polsce na rozwój organiczny [/srodtytul]
Nordea jest największym skandynawskim bankiem z aktywami o wartości 507,5 mld euro (2,1 bln zł). Pod względem kapitalizacji jest 14. bankiem w strefie euro. Poza Skandynawią bank prowadzi działalność w 15 krajach, w tym w państwach bałtyckich, Polsce i Rosji. Działalność zagraniczna odpowiada jednak tylko za około 16 proc. zysków operacyjnych. Ostatniego przejęcia Nordea, która przez kryzys finansowy przeszła bez strat, dokonała w sierpniu 2009 r. Nabyła wówczas duński bank Fionia za około 130 mln euro.
Po ewentualnym przejęciu BZ WBK Nordea połączy go z pewnością ze swoją polską spółką zależną (jej akcje są notowane na giełdzie, choć udział walorów w wolnym obrocie jest minimalny). Nordea Bank Polska powstał z połączenia trzech instytucji. Po połączeniu MeritaNordbanken z duńskim Unidanmark (które doprowadziło do powstania grupy Nordea) NoBP (dawniej Bank Komunalny) połączył się z BWP-Unibankiem, własnością Duńczyków. Później Skandynawowie odkupili od koreańskiej grupy LG łódzki LG Petrobank i przyłączyli do polskiej filii. Od tamtego czasu instytucja rozwija się wyłącznie metodą organiczną. Nordea Bank Polska należał do nielicznych, który w okresie kryzysu powiększał sieć placówek.
[srodtytul]Apax Partners – czołowy gracz wśród funduszy private equity [/srodtytul]
Fundusz private equity Apax Partners należy do największych tego typu podmiotów na świecie. W ciągu pięciu lat do końca 2009 r. zgromadził 21,3 mld USD (70,6 mld zł), co dawało mu w pod tym względem w 2009 r. dziesiąte miejsce w rankingu instytutu Private Equity International. W poprzednich edycjach tego zestawienia plasował się jeszcze wyżej.