– W czerwcu Warta wspólnie z Kredyt Bankiem złożyła wniosek do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie programu rozwoju kompetencji menedżerskich dla pracowników naszych spółek. Na jesieni konkurs ma zostać rozstrzygnięty. Jeśli dostaniemy dotację, od stycznia uruchomimy półtoraroczny program szkoleniowy – mówi Katarzyna Tomaszewska, menedżer zespołu szkoleń i zarządzania wiedzą w Kredyt Banku i Warcie.
– Złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie szkoleń dla sieci sprzedaży i centrali – informuje Marek Baran, rzecznik Allianz Polska.Inne firmy ubezpieczeniowe, jak na przykład ING Życie czy BRE Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji, twierdzą, że rozważają taką możliwość. – Nie korzystaliśmy do tej pory z dotacji Unii Europejskiej. Rozważamy jednak ubieganie się o środki, które chcielibyśmy zainwestować w programy szkoleniowe dla naszych pracowników. Ich rozwój jest dla naszego towarzystwa kluczowy, bo to dzięki nim rozwija się cała firma – twierdzi Paweł Zylm, prezes zarządu BRE Ubezpieczenia TUiR.
Do tej pory spośród wszystkich polskich towarzystw z dotacji korzystało tylko Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Inter Polska i Nordea Polska Życie. Poznańska Concordia w grudniu 2008 roku podpisała umowę o dofinansowanie szkoleń dla pracowników na kwotę 850,4 tys. zł, a Inter na 905,4 tys. zł. Pieniądze pochodzą z programu operacyjnego „Kapitał ludzki”.
Z kolei towarzystwo życiowe Nordea realizowało w latach 2008 – 2009 cykl szkoleń dla pracowników i menedżerów, który był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Spójności.
Czemu dopiero teraz, w ponad sześć lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej, towarzystwa zainteresowały się możliwością pozyskiwania dotacji z UE? – Korzystanie z dotacji wymaga dużej świadomości prawnej. Być może nie było jej dlatego, że były bardzo dobre wyniki i nie była potrzebna. Gdy przyszedł kryzys i pogorszyły się zarobki branży, zaczęło się szukanie oszczędności. Tymczasem dotacje z UE są idealnym rozwiązaniem dla firm aktywnie poszukujących dróg rozwoju biznesowego i oszczędności – mówi Piotr Kondratowicz, menedżer w dziale doradztwa gospodarczego KPMG.