Chodzi o operacje repo. Banki komercyjne kupowały od towarzystw Benefii papiery wartościowe, zobowiązując je jednocześnie do odkupienia tych walorów po określonej cenie i w określonym terminie. Z wypowiedzi ekspertów z firm audytorskich i doradczych, z którymi rozmawialiśmy, wynika, że tego rodzaju transakcje między bankami i ubezpieczycielami są rzadkością.
– Transakcje repo w Benefii majątkowej na koniec grudnia 2009 r. opiewały na 155,9 mln zł, w przypadku życiowej – na 88,7 mln zł – informuje Przemysław Majewski, członek zarządu obydwu towarzystw należących do Vienna Insurance Group. – W przypadku obydwu spółek umowy były zawierane z kilkoma bankami. Czas ich trwania jest różny, ale generalnie nie przekracza jednego miesiąca – dodaje Majewski. Nie chce zdradzić nazw banków.
Po co towarzystwa dokonywały takich operacji? – Transakcje repo pomagają w efektywniejszym zarządzaniu środkami, pozwalając na płynniejsze dopasowanie zapadalności lokat. Za środki pozyskane w ten sposób spółki kupiły papiery skarbowe – mówi Majewski.Towarzystwa ubezpieczeniowe według przepisów polskiego prawa mogą inwestować w papiery skarbowe w sposób nieograniczony.