Z tej formy finansowania mogą korzystać poza gminami, powiatami i województwami także należące do nich zakłady budżetowe, spółki komunalne czy jednostki budżetowe. Firmy leasingowe z roku na rok odnotowują wzrost liczby kontraktów zawieranych z samorządami. Jeszcze kilka lat temu, rocznie ogłaszano ok. 100 przetargów dotyczących finansowania projektów z pomocą leasingu. W ubiegłym roku ich liczba przekroczyła 400.
Jak ocenia Krzysztof Famulski, członek zarządu VB Leasing Polska, w tym roku zainteresowanie udziałem leasingodawców będzie rosło z uwagi na dużą aktywność inwestycyjną sektora samorządowego. Ponadto firmy uważają samorządy za atrakcyjnego klienta pod względem profilu ryzyka, a jak wiadomo w czasach ciągle niepewnej sytuacji w gospodarce w cenie są transakcje zawierane z bezpiecznymi kontrahentami.
- Leasing dla samorządów ma olbrzymi potencjał rozwoju. W porównaniu z kredytem, charakteryzuje się jasnymi i prostymi zasadami uzyskania finansowania, a w przypadku spółek komunalnych, zakładów i jednostek budżetowych przynosi korzyści podatkowe. W leasingu operacyjnym część kapitałowa i odsetkowa raty stanowi bowiem koszt uzyskania przychodu. Od 2008 roku leasing jest również kosztem kwalifikowanym przy realizacji inwestycji z funduszy Unii Europejskiej, których samorządy są największym beneficjentem - mówi Karolina Szyszko-Głowacka, manager do spraw strategii rozwoju, corporate leasing w Europejskim Funduszu Leasingowym.?
Poza tym leasing daje możliwość pozyskania przedmiotu inwestycji i źródła jego finansowania w jednym postępowaniu przetargowym, co pozwala samorządom zaoszczędzić czas i pieniądze.
Wśród najczęściej leasingowanych przedmiotów przez samorządy i ich spółki są: ciągniki, przyczepy, koparko-ładowarki, śmieciarki, pojazdy wielozadaniowe, samochody osobowe, autobusy turystyczne i komunikacji miejskiej oraz sprzęt komputerowy. Leasing stał się również atrakcyjnym narzędziem finansowym, dzięki któremu można pozyskać aparaturę medyczną do szpitali i przychodni, które podlegają samorządom.