Według badających ten rynek, niemal trzy czwarte przyrostu to wynik działalności zarządzających. Na miliard jest szacowane dodatnie saldo wpłat i wypłat dokonywanych przez klientów. Ponad 200 mln zł to – jak szacują Analizy Online – efekt uruchomienia działalności przez nowego gracza na rynku – AXA TFI.

Liderami w zakresie dynamiki aktywów w lipcu ponownie zostały fundusze akcyjne (wzrost o 5,9 proc. w stosunku do czerwca) oraz gotówkowe i pieniężne (przyrost aktywów o 5,5 proc.). Zarządzający podkreślają, że w pierwszym przypadku to wynik lepszej sytuacji na giełdzie – tylko w lipcu WIG zyskał 7,8 proc.

Największy napływ nowych środków zaobserwować można było w funduszach gotówkowych i pieniężnych. Największy odpływ wystąpił z kolei w segmencie dłużnym. Aktywów nie pomnożyły fundusze sekurytyzacyjne i surowcowe.

Na koniec lipca największymi aktywami zarządzał wciąż Pioneer Pekao TFI (17,3 mld zł), drugi był BZ WBK AIB TFI (10,2 mld zł), trzeci – ING TFI, które aktywa wynosiły niespełna 10 mld zł.