Wiceminister przypomniał, że Skarb Państwa jest właścicielem 35,18 proc. akcji PZU. Wartość rynkowa tych walorów 22 maja wynosiła ok. 38 mld zł. Tamborski w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu powiedział, że rząd wyraził zgodę na wniesienie tych akcji do programu Inwestycje Polskie. - Czyli możemy zasilić tymi akcjami spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) wtedy, kiedy taka potrzeba będzie miała miejsce - zaznaczył. Wiceminister wyjaśnił, że po ewentualnym zbyciu tych walorów lub wniesieniu ich do PIR, Skarb Państwa ma zachować pakiet 25 proc. akcji. Ten poziom udziału w akcjonariacie pozwala państwu na utrzymanie władztwa korporacyjnego, zgodnie ze statutem.
- Jest taka możliwość. (...) Na dzisiaj nie mamy takich planów, nie mamy potrzeby sprzedaży tych akcji - podkreślił.
Zapewnił również, że Skarb Państwa przykłada dużą wagę do rozwoju spółki. - Zależy nam na tym, by spółka rozwijała się, budowała, utrzymywała swoją pozycję na rynku polskim, jak również - być może - rozważała rozwój geograficzny. Popieramy te działania tak długo, jak mają one uzasadnienie ekonomiczne, finansowe i będą bezpieczne z punktu widzenia finansowania spółki - powiedział.
Grupa PZU to jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej, prowadzi zarządza otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Spółka zadebiutowała na warszawskim parkiecie w maju 2010 r. Zysk netto grupy PZU w pierwszym kwartale 2013 roku wzrósł do 838,1 mln zł i był o 11 proc. lepszy od oczekiwań rynku. Zysk netto w I kwartale 2013 roku wzrósł o 2 proc. rok do roku i 102 proc. w ujęciu kwartalnym.