DM ELIMAR: O giełdach zagranicznych

Aktualizacja: 06.02.2017 04:48 Publikacja: 26.07.2000 09:44

Druga sesja bieżącego tygodnia upłynęła na Wall Street pod znakiem nieznacznego wzrostu indeksów, pierwszego od trzech sesji. Największy wśród głównych indeksów wzrost dotyczył wskaźnika Nasdaq, który zyskał na wartości 1,21%, zamykając się na poziomie 4 029,57 pkt. O 0,7% wzrósł indeks S&P 500, natomiast o 0,14% indeks Dow Jonesa. Obroty na głównym parkiecie były po raz kolejny umiarkowane i wyniosły 962 mln akcji. Było to o 1,7% więcej niż wynosi średnia z ostatnich trzech miesięcy.

Wczorajsze nastroje na Wall Street były kształtowane przez wyniki spółek za IIQ, a także przez raport jednej z organizacji branżowych na temat rynku półprzewodników. Wpływu na notowania nie miało wczorajsze wystąpienie Alana Greensoana, które nie wniosło nic nowego do obecnej sytuacji.

Raport o półprzewodnikach, mówiący o wyjątkowym wzroście tego rynku w okresie ostatniego roku, spowodował wzrosty spółek z tego sektora - o 2,08% wzrosły walory Intela, o 5% Applied Matarials, natomiast o 1% walory National Semiconductor Corporation.

Jednym z wydarzeń sesji był także wzrost akcji Qualcomm, który wyniósł 7,5%. Jego główną przyczyną było złożenie przez Qualcomm wniosku do tamtejszej Komisji Papierów Wartościowych o dopuszczenie do obrotu akcji powiązanego z Qualcomm podmiotu, zajmującego się produkcją półprzewodników i aplikacji do telefonów komórkowych.

Kolejnym wydarzeniem sesji był spadek akcji Amazon.com o prawie 3%. Przyczyną tego spadku była informacja o odejściu ze spółki jednego z szefów, który pozostawał tam tylko 1 rok. W ciągu dnia akcje Amazon były notowane nawet o 14% niżej od poprzedniego zamknięcia.

Na wczorajszej sesji, ze względu na ogłaszane wyniki, w centrum uwagi znalazły się akcje AT&T, największego w USA operatora telekomunikacyjnego. Wyniki operacyjne za IIQ okazały się lepsze od oczekiwań o 4 centy na akcję, a sama spółka zapowiedziała wypracowanie IIIQ wyników o około 10% lepszych od obecnych oczekiwań. W skali całego dnia akcje AT&T wzrosły o 2,06%.

Z kolei negatywny wpływ na wczorajsze notowania miały wyniki giganta farmaceutycznego, Pfizera, którego walory straciły wczoraj na wartości prawie 8%. Przyczyną tego spadku była niższa od oczekiwań dynamika obrotów, chociaż zysk netto wzrósł aż o 21%. Ze względu na mniejsze od oczekiwanego tempo wzrostu przychodów, jeden z analityków Deutsche Banku obniżył rekomendację dla spółki ze zdecydowanie kupuj do trzymaj.

Dotychczas ze wszystkich ogłaszanych przez spółki wchodzące w skład S&P 500 wyników (było to 325 firm), 65% wypracowało rezultaty lepsze od oczekiwań, 27% zgodne z nimi, natomiast pozostałe 8% gorsze. W ostatnich 5 latach wyniki lepsze od oczekiwań ogłaszało 55% spółek. Oczekiwany wzrost zysku netto dla wszystkich firm z indeksu S&P za IIQ wynosi obecnie 21,5%.

Na nastroje nadchodzących sesji wpływ będą miały w dalszym ciągu ogłaszane wyniki, a także ogłaszany jutro wskaźnik kosztów wynagrodzeń w IIQ. Obecnie średnia prognoz mówi o wzroście na poziomie 1% wobec 1,4% w poprzednim okresie.

Na środowej sesji na giełdach zachodnioeuropejskich oczekiwany jest wzrost cen akcji spółek z sektora technologicznego, co będzie związane z ogłoszonymi w USA wynikami konkurentów lepszymi od oczekiwań. Rynek będzie także oczekiwał na ogłoszenie wyników przez DaimlerChrysler. Po wczorajszym zamknięciu rezultaty ogłosił Fiat. Zysk operacyjny Fiata uległ w IIQ podwojeniu do 340 mln USD, nawet pomimo trudności na wydziale samochodów osobowych. Z kolei spadkiem dzisiejszą sesją powinny zakończyć akcje Air France po tym, jak należący do tego przewoźnika Concorde rozbił się, zabijając 113 osób. Był to pierwszy wypadek Concorde od początku wprowadzenia go do użytku, a więc od roku 1979.

Iwona Kubiec

Dział Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz DM ELIMAR S.A.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku