Merrill Lynch na szczycie

Aktualizacja: 28.02.2017 03:05 Publikacja: 27.03.2008 09:26

Spośród 772 ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK) wzrost wartości jednostki zanotowało 412 - wynika z danych firmy analitycznej Analizy Online. Najwyższe stopy zwrotu dla swoich uczestników wypracowały UFK wyceniane w walutach obcych, a spośród nich szczególnie te lokujące w segmentach rynków surowcowych.

Lutowym liderem został Skandia UFK - MLIIF World Mining Fund (USD), czyli produkt z oferty Skandia Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, bazujący na funduszu z oferty zagranicznej firmy inwestycyjnej Merrill Lynch. Przyniósł klientom miesięczny zysk na poziomie 18,7 proc. Produkt z oferty Aegon TunŻ, którego konstrukcja oparta jest dokładnie na tym samym funduszu Merrill Lynch, wypracował zysk o 0,1 pkt proc. mniejszy. Jedynym UFK, który w rankingu za zeszły miesiąc zajął jedno z czołowych miejsc i jednocześnie nie jest funduszem zorientowanym tylko na rynek surowcowy, jest Aegon UFK - MLIIF Latin American Fund (EUR). W lutym wypracował zysk na poziomie 13,1 proc. Tłumaczyć to można tym, że gospodarki Ameryki Łacińskiej zasadniczo są zorientowane właśnie na sektory surowcowe i żywnościowe. W nich cały luty mieliśmy do czynienia z silnym trendem wzrostowym cen. Fundusze na tym korzystały.

Jednak nie można zapominać, że w samym lutym złoty stracił wobec dolara 5,3 proc., a wobec euro 2,9 proc. Oznacza to, że wskazane wyżej zyski faktycznie są pomniejszone o to, w jakim stopniu wzmocniły się wobec złotego waluty, w których dany UFK jest wyceniany.

Różnica w stopie zwrotu pomiędzy dwoma najlepszymi w lutym UFK (z oferty Skandii i Aegonu) może zastanawiać - skoro są tak naprawdę tymi samymi funduszami inwestycyjnymi. Zdaniem Tomasza Publicewicza, analityka Analiz Online, takie różnice są zazwyczaj wynikiem tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe "podpinają" pod swoje produkty jednostki różnych kategorii danego funduszu. Z kolei Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi, twierdzi, że gdyby w tym leżała przyczyna, różnice w stopach zwrotu byłyby większe. - Niektóre towarzystwa pobierają wyższe, a inne niższe opłaty prowizyjne. Stąd przede wszystkim bierze się ta różnica - dodaje. Na różnice w stopie zwrotu w takich przypadkach może też wpływać to, że towarzystwa niekiedy wybierają różne dni wyceny bazowego funduszu do wyceny swojego UFK.

Choć nie tak dobrze, jak produkty oparte na zagranicznych funduszach lokujących w surowcach, ale też na niemałym plusie w lutym uplasowało się kilka UFK z udziałem funduszy lokujących na warszawskim parkiecie. Royal Aktywnego Inwestowania UFK wypracował w ubiegłym miesiącu stopę zwrotu równą 3,4 proc. Generali UFK - Legg Mason Akcji przyniósł w lutym 3,2 proc. zysku. Ponad 2 proc. dla swoich klientów zarobiły jeszcze: PZU - PZU Małych i Średnich Spółek UFK, UNIQA - Akcji "R", Generali - Skarbiec Akcja, PZU - DB dynamiczny, Allianz Aktywnej Alokacji, PZU - DB zrównoważony.

Choć WIG w lutym zniżkował o,5 proc., średnia stopa zwrotu w lutym w grupie UFK akcji krajowych wyniosła 0,3 proc. Co zaskakujące, w przypadku UFK krajowych zrównoważonych i stabilnego wzrostu, a więc tych, których aktywa w mniejszym stopniu zaangażowane są na GPW, średnie były ujemne i wyniosły po około -0,05 proc. Jeżeli spojrzeć na 12-miesięczny horyzont inwestycyjny, UFK akcyjne, zrównoważone i stabilnego wzrostu przyniosły średnio straty na poziomie odpowiednio: 6,3 proc., 4,4 proc. i 0,3 proc. Najgorzej w zestawieniu wypadają UFK akcyjne zagraniczne: straciły średnio 1,1 proc. w miesiąc i 13,5 proc. w 12 miesięcy.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28