Autorzy raportu CEPI są zgodni, że czynniki zewnętrzne w oczywisty sposób wpływały na rynek nieruchomości - zmiany ekonomiczne i finansowe wywierały wpływ na rozwój rynków, szczególnie widoczny był wpływ globalnych trudności na rynku finansowym, które w niektórych krajach doprowadziły do zatrzymania stałego wzrostu cen nieruchomości. Trudno jest tu jednak mówić o trendzie widocznym w całej Europie. Sytuację komplikuje fakt występowania fundamentalnych różnic strukturalnych pomiędzy rynkami, nawet wewnątrz Unii Europejskiej.
Dane zebrane w 2006 r. i opublikowane w raporcie CEPI wskazywały, że ceny domów i mieszkań rosły w zasadzie we wszystkich państwach. Jedynym wyjątkiem były Niemcy, gdzie odnotowano niewielkie spadki. Najwyższy roczny wzrost cen w porównaniu z 2005 rokiem odnotowano wówczas na Łotwie (49 proc. dla mieszkań i 30 proc. dla domów).
W czerwcu ubiegłego roku Europejski Bank Centralny w raporcie Financial Stability Review wyraził opinię na temat ryzyka wynikającego ze wzrostu kosztów zabezpieczenia kredytów związanego z substandardowymi papierami wartościowymi i jego wpływu na szeroko rozumiany rynek instrumentów finansowych. Zwrócił także uwagę na zmniejszenie tempa udzielania kredytów dla sektora mieszkaniowego, które daje się zauważyć od 2006 roku.
Popyt spadł w Irlandii
Jak podła IVAI, jedna z irlandzkich organizacji członkowskich CEPI, w 2007 roku rynek nieruchomości przeżył głębokie zmiany, i to nie tylko w Irlandii. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii, bardziej restrykcyjna polityka monetarna i obawa przed przeszacowaniem wartości nieruchomości doprowadziły do spadku popytu, zwłaszcza inwestycyjnego. Począwszy od lutego, średnie ceny nieruchomości, które na początku roku były na bardzo wysokim poziomie, zaczęły spadać. Według informacji podanych przez IAVI, w 2007 r. w wyniku reakcji sektora budownictwa na malejący popyt, odnotowano w Irlandii gwałtowny spadek liczby wprowadzanych na rynek mieszkań i domów, a ceny nieruchomości mieszkaniowych osiągnęły pod koniec roku poziom porównywalny z cenami z końca 2005 r. Zmiany wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych, wprowadzone w związku z ustawą budżetową, powodują znaczne, korzystne dla wielu nabywców spadki cen.