Słabo spłacamy kredyty w koncie

W najważniejszej kategorii kredytów - hipotecznych - w końcu ubiegłego roku nie było widać poprawy jakości portfela

Aktualizacja: 28.02.2017 00:18 Publikacja: 07.04.2008 10:00

Kredyty w rachunku bieżącym są najmniej regularnie spłacane przez indywidualnych klientów banków - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Według KNF, w końcu ubiegłego roku udział należności zagrożonych w tej kategorii wynosił 8,4 proc. Równocześnie jednak w ostatnim kwartale 2007 r. w kredytach w rachunku miała miejsce największa poprawa. W trzy miesiące udział należności zagrożonych zmniejszył się o jeden punkt procentowy.

Lepiej w kartach

Dostrzegalna poprawa miała miejsce również w kredytach związanych z funkcjonowaniem kart kredytowych. Udział należności zagrożonych zmniejszył się tam w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku z 6,6 proc. do 6,2 proc.

Podobna tendencja dała się zauważyć także w kategorii "pozostałe kredyty i pożyczki", która ujmuje pożyczki gotówkowe oraz niewielkie kwotowo kredyty konsumpcyjne (na przykład na zakupy w systemie ratalnym) oraz kredyty na zakup samochodów. Tam udział należności zagrożonych zmniejszył się z 6,8 proc. do 6,3 proc. W przypadku kredytów w kartach i "pozostałych" spadek udziału należności zagrożonych to m.in. efekt szybkiego przyrostu ogólnej kwoty należności.

Mała poprawa w hipotekach

Inna jest sytuacja w kredytach na zakup nieruchomości. Tam udział należności nieregularnych jest zdecydowanie mniejszy niż w innych kategoriach kredytów dla ludności. Nieznacznie przekracza 1 proc. Ale równocześnie końcówka minionego roku przyniosła tam tylko minimalną poprawę.

Według KNF, dotychczas jednym z kluczowych czynników poprawy jakości portfela była bardzo wysoka dynamika akcji kredytowej, która siłą rzeczy powodowała, że następował spadek udziału złych kredytów, gdyż należności zagrożone nie przyrastały w takiej skali, jak nowo udzielane kredyty.

Ostatnie obniżenie się dynamiki portfela kredytów mieszkaniowych powoduje, że spadku udziału należności zagrożonych już nie widać.

To ma znaczenie dla ogólnego wskaźnika należności zagrożonych w portfelach detalicznych banków. Dlaczego?

Należności zabezpieczone hipoteką odpowiadały za zdecydowaną większość akcji kredytowej banków w ostatnich kwartałach.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego