Polacy wykazują coraz mniejszą skłonność do agresywnego inwestowania - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Expandera wśród ponad 1600 osób, które odwiedziły ostatnio jego placówkę. Teraz to nie akcje i fundusze akcji są najczęściej wskazywane przez klientów jako interesująca inwestycja. Pierwsze miejsce zajęły intensywnie promowane produkty strukturyzowane.
Marketing działa
To potwierdza duże znaczenie marketingu przy sprzedaży produktów finansowych. Jedynie 29,9 proc. ankietowanych zadeklarowało niechęć do produktów strukturyzowanych. Ich konstrukcja daje pełną lub częściową ochronę kapitału, co w kampaniach reklamowych wykorzystują firmy oferujące te instrumenty. Konstrukcja "struktur" pozwala dodatkowo zarabiać na określonych, najczęściej wzrostowych, ruchach na rynkach finansowych. W poprzednim badaniu, przeprowadzonym przez Expandera na koniec III kwartału 2007 r. , ponad połowa, pytanych nie widziała miejsca dla produktów z ochroną kapitału w swoich portfelach. Na koniec II kwartału ubiegłego roku było to z kolei 86,5 proc. pytanych. Spada również odsetek osób, które nie chciałyby lokować swoich oszczędności w funduszach pieniężnych i na lokatach bankowych. Na koniec marca 38 proc. badanych nie chciało mieć w portfelu tego typu aktywów. Na koniec września 2007 r. było ich 52 proc., a czerwca - 60 proc.
1/3 nie chce akcji w ogóle
Akcje i fundusze akcji są jedyną kategorią oszczędności, która straciła na popularności w ostatnich miesiącach. 32 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby lokowania oszczędności w tych instrumentach. Pół roku wcześniej takiej odpowiedzi udzieliło około 28 proc. badanych. Co ciekawe, na koniec II kwartału ubiegłego roku, a zatem na szczycie hossy, ponad 44 proc. ankietowanych niechętnie widziało akcje i fundusze akcji w swoich portfelach.