Podwyżki stóp mogą się skończyć

Aktualizacja: 27.02.2017 20:29 Publikacja: 24.04.2008 01:05

W ostatnich miesiącach kraje Europy Środkowej należały do tych nielicznych na świecie, które podnosiły stopy procentowe. Dziś siła walut Czech i Węgier może sprawić, że kolejne podwyżki okażą się zbędne.

- Aprecjacja korony jest według mnie poważnym argumentem za utrzymaniem istniejącego poziomu stóp - powiedziała Eva Zamrazilova, z zarządu Czeskiego Banku Narodowego, przyznając jednocześnie, że wiele zależeć będzie od majowych prognoz inflacji.

Wczoraj ministerstwo finansów podniosło szacunki tegorocznego wzrostu cen z 5,5 do 6 proc. Powodem jest to, że gospodarka ma się rozwijać nieco szybciej, niż zakładano jeszcze w styczniu. Wzrost PKB sięgnąć ma 4,9, a nie 4,7 proc. Jednak to wciąż wyraźnie poniżej ubiegłorocznego rekordu (6,5 proc.). - Polityka monetarna ma przed sobą sytuację najbardziej skomplikowaną od 10 lat - nie kryje Zamrazilova.

- Od dalszego zacieśniania polityki monetarnej może powstrzymać się również bank centralny Węgier - stwierdziła wczoraj Eszter Gargyan, ekonomista Citigroup w Wiedniu.

W walce z inflacją bankowi pomoże forint, który od marcowej podwyżki stóp zyskał już 3,3 proc., a od uwolnienia jego kursu w lutym bieżącego roku - 5,44 proc.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego