TNK-BP ciążą pretensje fiskusa

Aktualizacja: 27.02.2017 20:30 Publikacja: 24.04.2008 01:04

Brytyjsko-rosyjski koncern paliwowy TNK-BP ma coraz więcej problemów z urzędnikami. Jak podała rosyjska prasa, tamtejszy fiskus żąda od spółki 260 mln USD niezapłaconego podatku za lata 2004-2005 r.

Dziennik "Wiedomosti" powołał się na źródła w spółce. Sam urząd skarbowy na razie nie skomentował doniesień.

Niezapłaconych podatków urzędnicy mieli rzekomo doliczyć się pod koniec grudnia ubiegłego roku. We wrześniu 2007 r., przed emisją euroobligacji, TNK-BP uprzedzał inwestorów, że czeka go kontrola podatkowa za lata 2004-2005. Już wtedy przedstawiciele paliwowego koncernu toczyli sądową batalię w sprawie pretensji fiskusa dotyczących 419 mln USD. Sąd nie wydał jeszcze w tej sprawie wyroku.

Jednak największą sumą, jakiej zażądała rosyjska skarbówka od TNK-BP, było 1,84 mld USD za uchylanie się od płacenia podatków w latach 2002-2003. Spółce udało się zmniejszyć wówczas roszczenia do 1,4 mld USD. Dług został uregulowany dwa lata temu.

Analitycy twierdzą, że TNK-BP wyjdzie cało z ataków administracji podatkowej. - Nawet jeśli spółka zapłaci całość kwoty, i tak nadal będzie notować zyski - uważa Konstantin Batunin, analityk Alfa Banku.

Jednak niektórzy eksperci podejrzewają, że w całej sprawie chodzi nie tylko o podatki. W marcu moskiewskie biuro TNK -BP zostało przeszukane przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Poza tym 150 zagranicznych pracowników średniego szczebla miało ostatnio problem z otrzymaniem wiz. Na rynku pojawiają się więc spekulacje, że jest to element nacisków ze strony Gazpromu, który chce zmusić rosyjskich akcjonariuszy TNK-BP do sprzedaży udziałów.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego