"W ciągu kilku tygodni będzie wycena BGŻ" - powiedziała Schmid dziennikarzom w Sejmie. Dodała, że przeprowadzi ją wybrany przez MSP doradca, z którym w przyszłym tygodniu zostanie podpisana umowa.
Jeśli wycena, przygotowana przez doradcę MSP, będzie w niewielkim stopniu różniła się od wyceny, przygotowanej przez doradcę zarządu BGŻ, zostanie przyjęta średnia tych wycen, poinformowała wiceminister. "Jeśli różnica będzie znacząca, będzie musiała zostać przeprowadzona trzecia wycena" - dodała.
Skarb Państwa nie zna ceny, po której wcześniej w tym tygodniu holenderski Rabobank nabył od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) 12,87% udziałów tj. wszystkie akcje Banku BGŻ i tym samym zwiększył swój udział do 59,35%. "Cena ta została utajniona" - podkreśliła Schmid.
Akcje BGŻ mają trafić na GPW najpóźniej w III kwartale tego roku. W ofercie mają znaleźć się walory należące do Skarbu Państwa - 37,29% lub ich część oraz ewentualnie akcje należące do mniejszościowych akcjonariuszy - 3,36%. Natomiast bank nie będzie podwyższał kapitału w drodze nowej emisji. Także Rabobank deklarował, że nie będzie sprzedawał swoich akcji. Ofertę banku można oszacować nawet na ok. 1 mld zł.
BGŻ wybrał już doradców w związku z tym procesem. Są to Credit Suisse Securities (Europe), Kancelaria Prawna Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy oraz Dom Maklerski PKO BP. Na razie prospekt emisyjny nie został złożony w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). (ISB)