Przejęcia i fuzje postrzegane są jako naturalna forma rozwoju lub restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw. Towarzyszące im transakcje to skomplikowane struktury prawne, w których jednym z podstawowych problemów jest rozwiązanie kwestii źródła finansowania. Odpowiednio dobrana struktura finansowania planowanej akwizycji często przesądza o sukcesie i efektywności całego przedsięwzięcia. Nadmierne obciążenie długiem spółki przejmującej bądź rozwodnienie kapitału mogą powodować zaburzenia w bieżącym funkcjonowaniu firmy, niezależnie od barier i ograniczeń prawnych w angażowaniu się spółek akcyjnych w finansowanie nabycia emitowanych przez nie akcji.
Opłacalne ryzyko
Możliwości finansowania transakcji fuzji i przejęć z wykorzystaniem sektora bankowego nie zawsze mogą być przez spółki wykorzystane z uwagi między innymi na ciągle zbyt ostrożne podejście banków do tego typu transakcji. Stąd planujący akwizycje często zwracają się w kierunku finansowania kapitałem obcym w transakcjach typu LBO (ang. leveraged buy out), czyli wykupu lewarowanego lub wykupu wspomaganego dźwignią finansową.
Wykup lewarowany można w skrócie zdefiniować jako transakcję, w której inwestor finansowy przejmuje kontrolę nad spółką w celu zwiększenia jej wartości, a następnie odsprzedaży praw udziałowych i realizacji zysku. Podstawową cechą tego typu transakcji jest stosunkowo niewielkie zaangażowanie kapitału własnego kupujących kontrolny pakiet akcji lub udziałów i pozyskanie większości środków na sfinansowanie transakcji z instrumentów dłużnych. Udział długu w finansowaniu przedsięwzięcia dochodzić może nawet do 90 proc. Zabezpieczeniem pozyskanych środków i źródłem ich późniejszej spłaty są przede wszystkim nabywane aktywa. LBO i pokrewne transakcje cechuje więc z jednej strony wysoki stopień ryzyka przy jednocześnie potencjalnie wysokim zwrocie z zaangażowanego kapitału.
Przeprowadzanie wykupów lewarowanych nie jest w warunkach polskiego otoczenia prawnego zadaniem łatwym. Obowiązujące przepisy, choć nie zawierają bezpośredniego zakazu dokonywania wykupów lewarowanych, to jednak ograniczają swobodę w tym zakresie, przede wszystkim poprzez uregulowania kodeksu handlowego oraz ustawodawstwo podatkowe.