Przyspieszony debiut węglowego koncernu

Aktualizacja: 27.02.2017 16:38 Publikacja: 01.05.2008 00:04

Zarejestrowany w Holandii koncern New World Resources, właściciel największej czeskiej spółki węglowej OKD, przyspiesza swój marsz na giełdowe parkiety. Powodem ma być bardzo duże zainteresowanie ofertą akcji.

W efekcie budowa księgi popytu, którą zaczęto 23 kwietnia, zakończy się już 2 maja, a nie, jak planowano dotychczas, 7 maja. Subskrypcja akcji NWR wśród inwestorów indywidualnych zarówno w Czechach, jak i w Polsce (wystartowała odpowiednio 24 i 29 kwietnia) potrwa tylko do godziny 17.00 w poniedziałek 5 maja. Wcześniej zakładano, że zapisy przedłużą się do wtorku 6 maja.

Na ten dzień za to przeniesiono planowany pierwotnie na 8 maja debiut koncernu na giełdzie w Londynie i - zapowiadane na 9 maja - pierwsze notowanie w Pradze. Na warszawskim parkiecie papiery koncernu miałyby się pojawić nie 14 maja, jak wynikało z opublikowanego przed kilkoma dniami harmonogramu - ale o dwa dni wcześniej - w poniedziałek 12 maja. Pozostałe szczegóły oferty akcji NWR nie zmieniły się.

Wartość oferty NWR może wynieść nawet 1,1 mld funtów (około 4,67 mld zł). Przedział cenowy został bowiem ustalony na 10,75-13,25 funta (czyli 45,66-56,28 zł) za akcję.

Jak analitycy oceniają tę wycenę? Petr Novak z czeskiego biura maklerskiego Atlantik FT uważa, że przy tzw. pełnej, czyli obejmującej wszystkie zasoby węgla NWR (418 mln ton) wycenie, akcja koncernu powinna kosztować 13,7 funta (około 60 zł). To o 3,3 proc. więcej, niż wynosi górna granica przedziału cenowego.

- Uważamy, że projekt Dębieńsko (budowa kopalni węgla kamiennego w Polsce - red.) stanowi główny czynnik ryzyka, ale równocześnie z nim wiąże się główny potencjał wzrostu wyceny akcji NWR - stwierdził Novak. Nieuwzględniająca tego projektu cena akcji powinna wynosić, zdaniem specjalistów z Atlantik FT, zaledwie 10 funtów (nieco ponad 43,8 zł). Jak wyjaśnił Novak, wzięcie pod uwagę największego polskiego przedsięwzięcia NWR pozwoliło wyznaczyć cenę docelową jego akcji (w rocznym horyzoncie) na 15,1 funta (czyli 66,2 zł). To aż o 14 proc. więcej, niż wynosi górny pułap ceny w obecnej ofercie.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego