Wzrost usług nie pomógł

Aktualizacja: 27.02.2017 16:42 Publikacja: 06.05.2008 01:03

Indeksy największych europejskich i amerykańskich giełd zaczęły pierwszy tydzień maja od spadków. Przyczyniło się do nich wycofanie przez Microsoft oferty przejęcia Yahoo!, a także oczekiwania inwestorów, że trwający od dwóch miesięcy wzrost kursów akcji ma się ku końcowi.

Nastrojów inwestorów nie poprawił nawet raport Institute for Supply Management, którego indeks branży usługowej w Stanach Zjednoczonych niespodziewanie wzrósł w kwietniu, co zapowiada, że zagrożenie ze strony zapaści na rynku nieruchomości i kryzysu kredytowego może słabnąć. Na oznaki ożywienia trzeba będzie jeszcze poczekać, zwłaszcza w USA.

Zmiany indeksów były niewielkie. Podobnie jak obroty. Na przykład w Niemczech i we Francji aktywność inwestorów była dwukrotnie mniejsza niż na poprzedniej sesji. Giełdy w Tokio, Południowej Korei, Tajlandii, a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii były wczoraj zamknięte.

W Europie spadkom przewodziły spółki technologiczne. Kurs akcji Ericssona w ciągu dwóch dni zniżkował o ponad 4 proc., najbardziej od półtora miesiąca, w obawie, że spółce nie uda się utrzymać marży zysku. Papiery Deutsche Telekom staniały o 1,5 proc. po informacji prasowej, że największa europejska spółka telekomunikacyjna rozważa złożenie oferty przejęcia firmy Sprint Nextel, trzeciego co do wielkości operatora telefonii komórkowej w USA.

Na wczorajszy poziom amerykańskich indeksów największy wpływ miała przecena o prawie 20 proc. akcji Yahoo! Analitycy zalecili sprzedaż tych papierów po ostatecznym wycofaniu się Microsoftu z oferty przejęcia tej spółki.

Nastroje inwestorów popsuł też gorszy od prognozowanego wynik Berkshire Hathaway. Zysk tej spółki należącej do Warrena Buffetta spadł w pierwszym kwartale o 64 proc., gdyż spadające składki pogorszyły wyniki z działalności ubezpieczeniowej firmy i w dodatku poniosła ona straty na instrumentach pochodnych.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego