Grupa CEDC umacnia się w Rosji

W tym roku alkoholowa grupa zostawi w Rosji co najmniej 1 mld zł. Przejmie za to trzy dobre marki wódki

Aktualizacja: 27.02.2017 14:32 Publikacja: 24.05.2008 10:00

Grupa CEDC przeprowadzi kolejną inwestycję w Rosji. Za 156,5 mln USD (około 340 mln zł) kupi 40 proc. udziałów w przedsiębiorstwie Russkij Alkohol. Pakiet 50 proc. walorów tej spółki trafi do brytyjskiego funduszu Lion Capital, jednak CEDC będzie miało możliwość przejęcia dalszych udziałów po 2010 r. W tym celu już teraz spółka notowana na Nasdaq i GPW nabędzie od funduszu zamienne papiery dłużne o wartości 103,5 miliona USD (około 225 mln zł), oprocentowane od 8,3 proc. do 10,5 proc.

Z wypowiedzi prezesa CEDC Williama Careya wynika, że w przyszłości liczy on na przejęcie pełnej kontroli nad rosyjską firmą. CEDC planuje sfinansować inwestycję akcjami i gotówką, z małym udziałem długu.

Obiecujący portfel produktów

Jak podaje CEDC, Russkij Alkohol jest największym producentem wódki w Rosji z ponad 10-procentowym udziałem rynkowym. W tym roku może uzyskać przychody netto w wysokości około 0,5 mln USD (ponad 1 mld zł). Pewne jest, że ta firma należy do trójki liderów, obok takich przedsiębiorstw jak Veda czy Soyuz Victan. Wytwarza najbardziej popularną wódkę w Rosji - Zielenaja Marka. Jej sprzedaż w 2006 r. wyniosła niemal 66 mln litrów. Dla porównania, najpopularniejszej polskiej wódki, Absolwenta - należącej do CEDC - sprzedano w tym samym roku 36 mln litrów.

Do tego Zielenaja Marka była jedną z dwóch najszybciej rozwijających się marek w Rosji i jedną z czterech najbardziej zwiększających sprzedaż na świecie (jest to jednak marka obecna wyłącznie na rynku lokalnym). CEDC zyska też markę Zhuravli, będącą drugą najlepiej sprzedającą się w Rosji wódką z segmentu premium. W tym roku amerykańska spółka, która głównie działa w Polsce, włączyła już do swojego portfela najpopularniejszą w tym segmencie rosyjską wódkę Parliament (za ponad 400 mln zł).

Strategia już sprawdzona

Warto przypomnieć, że CEDC jest w trakcie przejmowania 75 proc. udziałów (dających 49,9 proc. głosów) w Grupie Whitehall. Zajmuje się ona importem i sprzedażą win oraz mocnych alkoholi z najbardziej perspektywicznego segmentu premium w Rosji. Marki Parliament czy Zhuravli będą doskonale pasować do profilu dystrybucyjnego tej spółki. Analitycy zwracają uwagę, że CEDC na wschodnim rynku postępuje dokładnie tak, jak w Polsce. Przejmuje kluczowe marki z różnych segmentów, a jednocześnie tworzy własną sieć handlową.

Zupełnie inną strategię w Rosji obrał główny konkurent CEDC, czyli grupa Belvedere. Chce ona promować własną markę wódki (Sobieski), a skupia się na przejmowaniu mocy produkcyjnych. Rosyjskie marki mogą być co najwyżej produktem uzupełniającym. Obserwatorzy rynku są jednak zgodni, że dopiero udana ekspansja na Wschodzie, poza Rosją również na Ukrainie, umożliwi każdej z tych firm dołączenie do ścisłej czołówki firm alkoholowych na świecie. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę William Carey, który mimo że początkowo planował rozwój w całej Europie Środkowo-Wschodniej, później zdecydował, że skupi się wyłącznie na tych dwóch krajach i Polsce.

W czwartek, po informacji o przejęciu, akcje CEDC na Nasdaq rosły 2,3 proc. do niemal 68 USD. W piątek na GPW podrożały o 6 proc. do 142,1 zł.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego