Coraz dalej na południe

Aktualizacja: 26.02.2017 11:54 Publikacja: 25.09.2008 07:13

Czeski koncern energetyczny CEZ zwyciężył w dwóch kolejnych przetargach, tym razem w Rumunii oraz w Turcji.

Rumuńskie władze wskazały właśnie na CEZ, rozstrzygając przetarg na modernizację elektrociepłowni w Gałaczu - poinformowała wczoraj agencja Reutera, powołując się na słowa Varujana Vosganiana, tamtejszego ministra finansów i gospodarki. Wartości przedsięwzięcia nie ujawniono.

To jeden z czterech projektów, do których państwowe rumuńskie przedsiębiorstwo Termoelectrica szukało zagranicznych partnerów. Pozostałe trzy obejmujące budowę i modernizację instalacji energetycznych mają być realizowane przez niemiecki koncern E. ON, włoski Enel oraz belgijski Electrabel.

Czeska grupa stanie się za to współwłaścicielem elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej w prowincji Sakarya w północno-zachodniej części Turcji. Partnerem CEZ-u w tym przedsięwzięciu jest należąca do koncernu Akkök Group firma Akenerji Elektrik Uretim, będąca właścicielem 12 elektrowni gazowych o łącznej mocy ponad 54o MW. Współpracę z nią CEZ nawiązał w maju tego roku. Żadna ze stron nie poinformowała jednak wtedy, jakiego rodzaju wspólne przedsięwzięcia mają w planach. Czesko-tureckie konsorcjum za sieć w Sakaryi zaoferowało 600 mln USD, czyli ponad 1,35 mld zł.

Poza Czechami CEZ ma spółki zależne w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Polsce, Rosji, Rumunii, Serbii, Turcji, na Słowacji i Węgrzech.

Wczoraj na zamknięciu giełdy w Pradze kurs CEZ-u wzrósł o 1 proc., do 1086 koron (148,3 zł), zaś w Warszawie o 0,1 proc., do 149,3 zł.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego