Już 8,26 pkt proc. wynosi różnica w rentowności obligacji emitowanych przez kraje określane jako emerging markets i papierów skarbowych USA. Większej premii za ryzyko inwestowania na mniej bezpiecznych rynkach nie obserwowaliśmy od listopada 2002 r. Z kolei akcje na rynkach wschodzących są dziś najtańsze od maja 2005 r. I nic nie wskazuje na to, by odpływ kapitału miał ustać, bo złych sygnałów przybywa.
Rosja Drogo może kosztować Moskwę akcja ratunkowa podjęta wobec pozbawionych gotówki banków. Właśnie dlatego agencja Standard & Poor?s obniżyła perspektywę ratingu rosyjskich papierów dłużnych do "negatywnej" ze "stabilnej". Agost Bernard, dyrektor w S&P, powiedział, że podobny krok możliwy jest wobec Pakistanu.
Argentyna Zapewne jeszcze w tym tygodniu, mimo sprzeciwów opozycji, argentyński parlament zatwierdzi nacjonalizację funduszy emerytalnych zaproponowaną przez prezydent Cristinę Kirchner. Plan motywowany jest chęcią ratowania portfeli przyszłych emerytów, jednak powszechnie wiadomo, że władzom chodzi o to, by nie musieć spłacać odsetek od rządowych obligacji posiadanych przez fundusze. We wtorek i środę argentyński indeks Merval stracił 20 proc., co było największym dwudniowym spadkiem od 1990 r. Wczoraj, po nominowaniu przez rząd likwidatora funduszy, otworzył się na niewielkim minusie, choć potem rósł pod wpływem korzystnych wieści z USA. Rentowność obligacji wzrosła do 33,44 proc.
Brazylia Jeszcze mocniej niż argentyńskie peso traci brazylijski real (24 proc. w październiku), co zmusiło wczoraj prezydenta do zniesienia podatku od inwestycji zagranicznych i od pożyczek w walutach obcych. Rząd zaopatrzy też w dodatkowy kapitał banki.
Turcja Silnie dołuje wciąż waluta turecka - lira. Od początku sierpnia straciła wobec dolara ponad 30 proc. W czwartek jej kurs wobec amerykańskiej waluty spadł najniżej od lipca 2006 r. Deficyt na rachunku obrotów bieżących Turcji sięgnął w sierpniu 48,7 mld USD, czyli około 7 proc. PKB. Analitycy wskazują, że niekorzystny trend na rynku walutowym może silnie uderzyć w importerów i konsumentów. - Niedawna zwyżka wartości dolara to prawdziwy szok dla tureckich rynków. Inflacja może skoczyć o co najmniej 6 pkt proc. - powiedział tureckiemu dziennikowi "Zaman" Seyfettin Guersel, profesor ekonomii na uniwersytecie Galatasaray. Według prognoz banku centralnego, w tym roku inflacja wyniesie 10,6 proc.