W piątek Konwent Marszałków RP obradujący w Krakowie poinformował, że w dniach 10-11 listopada powinno dojść do podpisania porozumienia pomiędzy rządem a samorządami wojewódzkimi w sprawie przekazania samorządom 100 proc. akcji spółki PKP Przewozy Regionalne. W tych dniach zaplanowano w Szczecinie walne zgromadzenie Związku Województw RP.
Zanim do tego dojdzie, konieczne jest jeszcze uszczegółowienie trzech podstawowych postulatów zgłaszanych przez samorządowców. Chodzi przede wszystkim o zagwarantowanie pieniędzy na zakup i modernizację taboru w latach 2009-2015. Środki mają pochodzić z Funduszu Kolejowego (700 mln zł), rezerwy celowej (623 mln zł) oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (175 mln euro).
Kolejna sprawa dotyczy pokrycia historycznej straty bilansowej PKP PR w wysokości 1,2 mld zł poprzez wniesienie do spółki aportem nieruchomości kolejowych oraz taboru zakupionego ze środków budżetu państwa. Marszałkowie chcą ponadto, aby rząd zobowiązał się do pokrycia straty operacyjnej PKP PR poprzez dotację z budżetu państwa. Trzeci postulat dotyczy wskazania przez rząd źródeł finansowania programu inwestycyjnego PKP PR w latach 2016-2020 dotyczącego modernizacji i zakupu taboru kolejowego do kwoty 3,85 mld zł z budżetu państwa i programów unijnych.
Wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt, twierdzi, że postulaty przedstawicieli samorządów są zbliżone do propozycji rządowych, dlatego gabinet Donalda Tuska jest gotowy do dalszych uściśleń.
PAP