Wskaźnik wyprzedzający wyniósł -18 pkt wobec -10,4 pkt miesiąc wcześniej i -5,5 pkt rok wcześniej.

"Obydwa wskaźniki spadły tym samym do poziomu sprzed kilkunastu miesięcy. Oznacza to, że w obserwowanym miesiącu konsumenci znacznie obniżyli oceny dotychczasowej i przewidywanej sytuacji społeczno-ekonomicznej kraju, a także kondycji swoich gospodarstw domowych" - podano w komunikacie.

"Szczególnie niekorzystnie oceniono zmiany ogólnej sytuacji gospodarczej kraju (zarówno w ostatnich, jak i najbliższych 12 miesiącach) oraz zmiany poziomu bezrobocia (w najbliższych 12 miesiącach). Niekorzystne były także oceny zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych (zarówno w ostatnich, jak i najbliższych 12 miesiącach) oraz dokonywania ważnych zakupów przez gospodarstwa domowe i oczekiwane możliwości oszczędzania pieniędzy (w najbliższych 12 miesiącach) w obecnej sytuacji gospodarczej" - czytamy dalej.

Badania koniunktury konsumenckiej są prowadzone z częstotliwością miesięczną od stycznia 2004 roku przez GUS i NBP. Wskaźniki mogą przyjmować wartość od -100 do +100 pkt (wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie). Wrześniowe badanie zostało przeprowadzone na próbie 1731 gospodarstw domowych. (ISB)

lk/tom