- Terminal LNG w Świnoujściu ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego w Polsce oraz w Europie Środkowej, ponieważ oznacza dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego w regionie. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju konsekwentnie wspiera poprawę bezpieczeństwa energetycznego w Europie Wschodniej, zaś terminal LNG w Polsce jest wielkim krokiem naprzód w budowie transeuropejskich sieci energetycznych - powiedział podczas uroczystości podpisania umowy dyrektor zarządzający EBOIR odpowiedzialny za sektor energetyczny, Riccardo Puliti.
- Technologia skroplonego gazu ziemnego umożliwia transport LNG od dowolnego dostawcy na świecie, znosi geograficzne ograniczenia i umożliwia globalizację rynku gazu. Terminal LNG będzie oknem dla Polski do globalnego rynku. W świetle tych faktów szczególnie cieszy, że już na tym etapie inwestycji mamy zapewnione w 100 procentach finansowanie. Podpisanie kolejnej umowy z EBOiR stanowi także potwierdzenie, że środki przeznaczone na realizację tej strategicznej inwestycji są wydatkowane przez spółkę Polskie LNG zgodnie z najwyższymi standardami i w pełni rzetelnie - stwierdził Rafał Wardziński, prezes zarządu Polskiego LNG.
Gazowy terminal ma być zdolny do przyjmowania pięciu miliardów metrów sześciennych gazu rocznie wobec 14 miliardów, jakie co roku zużywa obecnie Polska. Terminal jest potrzebny do regazyfikacji gazu skroplonego dostarczanego przez statki. Jego ukończenie, planowane na połowę 2014 r., pozwoli na dywersyfikację źródeł zaopatrzenia Polski w gaz, teraz w większości importowanego z Rosji. Kontrakt jest zaawansowany w 25 proc.
Udostępniona przez EBOiR 12-letnia pożyczka o wartości 300 mln zł to ostatni element finansowania wartej łącznie 2,7 mld zł inwestycji. Jest ona częściowo finansowana przez Unię Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny.
- Budowa terminalu regazyfikacyjnego w Świnoujściu jest jedną z najważniejszych inwestycji obecnie realizowanych w Polsce - powiedział cytowany w komunikacie minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski. - (Jest to) kolejnym elementem dywersyfikowania źródeł energii, który wpłynie na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju - dodał.