Więcej e-klientów

Tylko w ciągu drugiego kwartału przybyło 568 tys. użytkowników e-bankowości, co oznacza 5-proc. wzrost. W skali roku ich liczba się zwiększyła o ponad 1,2 mln, czyli o 11,5 proc.

Aktualizacja: 11.02.2017 12:01 Publikacja: 27.09.2013 06:00

Dostęp, czyli umowy umożliwiające obsługę kont zdalnie, ma już prawie 21,2 miliona użytkowników – wynika z danych Związku Banków Polskich po drugim kwartale.

– Wzrost liczby umów powiązanych ze wzrostem aktywności klientów należy traktować jednoznacznie pozytywnie. Biorąc pod uwagę stale rozszerzający się dostęp do Internetu, aktywność klientów w dłuższej perspektywie powinna dalej się poprawiać. Istotny wpływ może mieć również rozwój bankowości mobilnej – oceniają eksperci ZBP.

Z  danych ZBP wynika też, że zmniejsza się średnia wartość przelewów wśród klientów indywidualnych, co może świadczyć o większej popularności przelewów opiewających na mniejsze kwoty.

Już kolejny kwartał z rzędu polski rynek kart płatniczych bije rekord w liczbie wydanych kart. W ciągu roku ogólna liczba kart płatniczych wzrosła o 1,73 mln (5,29 proc.) i wynosi  teraz 34,4 mln.

ZBP poinformował również, że we wrześniu indeks Pengab wyniósł 19,8 pkt, wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,2 pkt. Wrześniowy pomiar przyniósł lekką korektę ocen sytuacji bieżącej i prognoz krótkoterminowych. Dalszej poprawie ulega natomiast sytuacja na rynku depozytowym zarówno wśród przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Z sondażu wynika również, że 63 proc. badanych skłonnych jest traktować sygnały o ożywieniu gospodarczym jako znak pojawienia się perspektyw trwałego wzrostu gospodarczego. Co trzeci badany (36 proc.) jest przeciwnego zdania.

Ponad połowa bankowców ocenia zagrożenie migracjami i zadłużaniem się konsumentów w instytucjach pozabankowych jako wysokie).

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28