W skład Rady wchodzi 12 ekspertów rynkowych. Spośród nich aż dziewięciu to Autoryzowani Doradcy(AD). Ich głównym zadaniem będzie przedstawianie propozycji kierunków rozwoju NewConnect, tworzenie wytycznych dotyczących działalności AD czy też opiniowanie zmian w prawie i regulacjach dotyczących „małej giełdy".
Giełda wchodzi do gry
– Chcemy zwiększyć odpowiedzialność Autoryzowanych Doradców za NewConnect. Odbudowanie zaufania do rynku będzie możliwe, jeśli wszystkim jego uczestnikom będzie na tym zależeć – mówi Paweł Tamborski, prezes GPW. Rada ma być jednym z filarów nowego otwarcia rynku, które będzie odbywało się pod hasłem NewConnect 2.0.
– Nasz cel strategiczny to dalszy rozwój rynku NewConnect i przekonywanie do niego spółek i inwestorów. Chcemy, aby rynek ten był ważnym narzędziem do pozyskiwania finansowania. Zależy nam na tym, aby inwestorzy indywidualni dalej interesowali się NewConnect, ale także chcemy przyciągnąć do niego inwestorów instytucjonalnych – dodaje Tamborski.
Za słowami mają pójść konkretne działania. Jeszcze w tym roku giełda chce przeprowadzić rewizję Dobrych Praktyk Autoryzowanych Doradców, nową segmentację rynku, poprawie ma ulec przejrzystość i dostępność informacji o emitentach i AD. Mocny nacisk ma być położony także na promocję NewConnect wśród emitentów i inwestorów. – NewConnect ma być istotnym narzędziem pozyskania kapitału i uwiarygadniania biznesu – mówi szef GPW.
Potrzeba zmian
NewConnect 2.0 to już kolejna próba naprawienia „małej giełdy". Chociaż sama idea funkcjonowania rynku alternatywnego przeznaczonego głównie dla małych spółek jest powszechnie doceniana, to wciąż NewConnect można bardzo wiele zarzucić.