„Kwestią wymagającą uregulowania jest wprowadzenie zmian w celu umożliwienia bankom rozłożenia na co najmniej dwie raty kosztów dotyczących składek płaconych na rzecz BFG" – napisał KNF w swojej opinii do projektu ustawy o BFG, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji banków.
W tym roku banki jednorazowo wpłacały środki na BFG (w styczniu), ale księgowały tę operację proporcjonalnie w kolejnych miesiącach. Nadzorca zwraca uwagę, że jednorazowa wpłata powoduje obowiązek obciążenia sektora banków kosztami na początku roku, co znacząco zniekształca obraz sytuacji finansowej banków. Jest to szczególnie istotne dla tych kredytodawców, których rentowność nie jest wysoka. Oczekiwany wzrost składek na BFG w przyszłym roku w połączeniu z koniecznością jednorazowej wpłaty mógłby mocno obniżyć ich wynik netto w I kwartale, a w niektórych przypadkach nawet sprowadzić poniżej zera.
W 2015 r. banki wpłaciły łącznie na BFG ok. 2,17 mld zł wobec 1,50 mld zł wpłaconych w 2014 r. Bankowcy się spodziewają, że w przyszłym roku suma składek znowu wzrośnie (niektórzy zakładają zwiększenie o ok. 30 proc.).