- Rynek doradztwa przy pozyskiwaniu dotacji z UE jest rozwinięty, firmy, które należą do TOP5 wg rankingów pozyskały w poprzedniej perspektywie nawet po kilka mld zł dla swoich klientów. Nie jest tajemnicą, że kwoty te biorą się przede wszystkim z obsługi wielkich projektów: infrastrukturalnych, środowiskowych, sportowych czy związanych z edukacją. Ale w naszej ocenie nie jest wystarczająco rozwinięty rynek usług doradczych dla małych firm, ubiegających się o dotacje rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tego typu projekty nie znajdują się w orbicie zainteresowań dużych kancelarii. Tu widzimy niszę, która chcemy szybko zagospodarować – ocenia Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.
Plan jest prosty: pełna obsługa firm zainteresowanych pozyskaniem funduszy unijnych, od sprawdzenia, w jakich konkursach mogą wziąć udział, po zapewnienie finansowania pomostowego, wkładu własnego czy kosztu VATu. Bank ma pomóc też w opracowaniu samego projektu inwestycyjnego, żeby zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia z UE. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wniosku, a później prowadzenie dokumentacji i rozliczeń związanych z pozyskaniem dotacji. Usługę w ramach Grupy Idea Banku świadczy firma księgowa Tax Care.
W tej chwili w Polsce aktywnie prowadzonych jest 2 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. Celem banku jest obsługa ok. 2 000 firm miesięcznie pod kątem możliwości pozyskania dotacji. Zdaniem zarządu del jest o tyle realny, że bank ma już spore doświadczenie w pozyskiwaniu dla swoich klientów zwrotnego finasowania. Uruchomił w sumie sześć różnego typu programów kredytowania małych firm z udziałem środków publicznych (nie tylko unijnych), m.in. w ramach inicjatywy Jeremie, gwarancji de minimis czy gwarancji z programu COSME oraz InnovFin. Bank udzielił już 25 tys. kredytów współfinansowanych ze środków publicznych.
– Wierzę, że dzięki funduszom unijnym wiele osób, które jeszcze nie prowadzą działalności, zdecyduje się założyć firmę – mówi prezes Idea Banku. W ramach Nowej Perspektywy UE, suma środków przyznanych Polsce na lata 2014-2020 wynosi 82,5 mld euro.
Pierwsze testy nowej usługi Idea Banku pokazały, że zapotrzebowanie na rynku jest ogromne. Jarosław Augustyniak zakłada, że dzięki nowej linii biznesowej będzie w stanie znacząco zwiększyć dostępność usług doradczych dla małych firm, a tym samym dać im nowe możliwości pozyskania środków unijnych. Poza skupieniem się na małych firmach, których procentowo jest najwięcej, Idea Bank zamierza budować swoją przewagę konkurencyjną na: zasięgu (63 oddziały w całej Polsce), cenie usługi oraz skupieniu w jednym miejscu doradztwa oraz wspófinansowania projektów przez bank (kredyt pomostowy, kredyt na wkład własny, kredyt na VAT).