Rynek przejęć się rozpędza

W I kwartale w Polsce przeprowadzono 50 transakcji. Tempo zmian właścicielskich przyspieszy, bo spadające wyceny na rynku publicznym mogą być świetną okazją do wyłowienia ciekawych aktywów.

Publikacja: 05.04.2018 05:03

WIG jest ponad 10 proc. niżej niż na początku roku, a analitycy są podzieleni w kwestii oceny, czy ostatnie spadki to tylko korekta, czy początek bessy. Natomiast zniżkujące wyceny cieszą przejmujących. W I kwartale w Polsce zawarto 50 transakcji wobec 53 rok wcześniej – wynika z raportu firm Fordata i Navigator. Nadchodzące miesiące na rynku M&A zapowiadają się bardzo ciekawie.

– Sprzyja temu bardzo dobra koniunktura gospodarcza i perspektywy utrzymania się jej w kolejnych latach, a jednocześnie nie najlepsza sytuacja na giełdzie, w tym spadek, często niezbyt uzasadniony, poziomu wycen firm. To skłania wielu inwestorów do wykorzystania tych tendencji – mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker. Dodaje, że dobrą ilustracją tych zjawisk może być sytuacja na rynku deweloperskim, gdzie z jednej strony obserwujemy zainteresowanie nowych inwestorów, czego przykładem jest przejęcie przez fundusz z grupy Goldman Sachs pakietu akcji Robyga, z drugiej zaś chęć wyjścia z zyskiem z dokonanych wcześniej inwestycji, jak w przypadku GTC, którego akcje zamierza sprzedać Lone Star. – Także polscy deweloperzy są gotowi przejmować mniejsze rodzime firmy z branży i tu należy spodziewać się kolejnych transakcji. Ich przedmiotem może być choćby Polnord – uważa analityk.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28