Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.04.2018 05:03 Publikacja: 05.04.2018 05:03
WIG jest ponad 10 proc. niżej niż na początku roku, a analitycy są podzieleni w kwestii oceny, czy ostatnie spadki to tylko korekta, czy początek bessy. Natomiast zniżkujące wyceny cieszą przejmujących. W I kwartale w Polsce zawarto 50 transakcji wobec 53 rok wcześniej – wynika z raportu firm Fordata i Navigator. Nadchodzące miesiące na rynku M&A zapowiadają się bardzo ciekawie.
– Sprzyja temu bardzo dobra koniunktura gospodarcza i perspektywy utrzymania się jej w kolejnych latach, a jednocześnie nie najlepsza sytuacja na giełdzie, w tym spadek, często niezbyt uzasadniony, poziomu wycen firm. To skłania wielu inwestorów do wykorzystania tych tendencji – mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker. Dodaje, że dobrą ilustracją tych zjawisk może być sytuacja na rynku deweloperskim, gdzie z jednej strony obserwujemy zainteresowanie nowych inwestorów, czego przykładem jest przejęcie przez fundusz z grupy Goldman Sachs pakietu akcji Robyga, z drugiej zaś chęć wyjścia z zyskiem z dokonanych wcześniej inwestycji, jak w przypadku GTC, którego akcje zamierza sprzedać Lone Star. – Także polscy deweloperzy są gotowi przejmować mniejsze rodzime firmy z branży i tu należy spodziewać się kolejnych transakcji. Ich przedmiotem może być choćby Polnord – uważa analityk.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas