Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji

Powiew optymizmu z przemysłu i rozczarowanie w usługach – tak można podsumować wstępne odczyty PMI za luty ze strefy euro oraz jej największych gospodarek: Niemiec i Francji.

Publikacja: 21.02.2025 14:56

Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji

Foto: AFP

Największe negatywne zaskoczenie to odczyt PMI z francuskiego sektora usług. Wynik 44,5 pkt jest najniższy od 17 miesięcy, i oczywiście bardzo wyraźnie poniżej neutralnego poziomu 50 pkt, dzielącego progresu od zniżki w sektorze. To też wyjątkowo słaby wynik względem stycznia (48,2 pkt) oraz średniej prognoz (48,9 pkt).

- Napływ zamówień kurczy się w szybkim tempie, a oczekiwania dotyczące przyszłej aktywności pozostają znacznie poniżej średniej historycznej. W tej sytuacji nowe zatrudnienia są prawie niemożliwe, a w lutym odnotowano znaczne zwolnienia – komentuje dr Tariq Kamal Chaudhry, ekonomista z Hamburg Commercial Bank.

„Usługowy” PMI lekko spadł też w Niemczech (do 52,2 pkt) oraz strefie euro (do 50,7 pkt) - acz nadal wskazuje na to, że generalnie sytuacja tego sektora się poprawia.

PMI w strefie euro, Niemczech i Francji. W przemyśle poprawa

O ile usługi w lutym w strefie euro rozczarowały, o tyle z przemysłu powiało optymizmem. Dla niemieckiego sektora PMI wyniósł 48,5 pkt, dla całej strefy euro 48,7 pkt – w obu przypadkach to najwięcej od dziewięciu miesięcy.

- Poprawa jest wynikiem spowolnienia spadku nowych zamówień, w tym zamówień z zagranicy. Jednak na razie za wcześnie, aby świętować, ponieważ sektor wytwórczy najprawdopodobniej stanie w obliczu wyzwań związanych z taryfami celnymi USA – komentuje dane dla Niemiec dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank.

Najwyżej od siedmiu miesięcy jest też PMI dla przemysłu francuskiego, acz odczyt 44,6 pkt nadal sygnalizuje dużą skalę regresu. - Popyt pozostaje słaby, acz liczba nowych zamówień kurczyła się wolniej niż w styczniu. Perspektywy dla produkcji są nadal pesymistyczne, a zwolnienia są powszechne - komentuje Tariq Kamal Chaudhry.

Łączny indeks (composite) dla Francji wskutek tąpnięcia w usługach znalazł się na 17-miesięcznym minimum. Tariq Kamal Chaudhry uważa, że mimo iż niepewność polityczna we Francji nieco złagodniała (udało się uchwalić budżet na 2025 r.), to nadal jest niestabilnie, bo premier Bayoru nie ma większości w parlamencie.

Tym, co może nieco niepokoić w skali całej strefy euro, to stabilnie wysoki wzrost kosztów w usługach i drugi z rzędu (acz niewielki) wzrost nakładów w produkcji. Łącznie wzrost cen nakładów był najwyższy od blisko dwóch lat, co budzi obawy o tempo dezinflacji cen konsumenckich. Słowem: szczególnie inflacja cen usług, m.in. z racji tempa wzrostu wynagrodzeń, wciąż nie jest opanowana.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?