Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 20:13 Publikacja: 24.09.2024 06:00
Banki w USA niechętnie zwiększały oprocentowanie depozytów. Teraz będą je obniżały.
Foto: Fot. GettyImages
Podwyżki stóp procentowych, do których doszło w latach 2022–2023, przyniosły amerykańskim bankom bardzo duże zyski nadzwyczajne – wynika z danych Federalnej Korporacji Ubezpieczania Depozytów (FDIC) przeanalizowanych przez „Financial Times”. Fed w ramach tamtego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej podniósł główną stopę procentową z przedziału 0–0,25 proc. do 5,25–5,5 proc. Banki ustalały zwykle jednak oprocentowanie depozytów na niższych poziomach.
Według danych FDIC średnie oprocentowanie depozytu w amerykańskich bankach wynosiło na koniec drugiego kwartału 2024 r. 2,2 proc. (Dane te obejmują również rachunki, które nie były oprocentowane.) Było ono dużo wyższe niż dwa lata wcześniej – gdy wynosiło zaledwie 0,2 proc. – ale jednocześnie sporo niższe od głównej stopy procentowej Fedu. Dane FDIC wskazują, że roczne koszty depozytów wynosiły w banku JPMorgan Chase tylko 1,5 proc., a w Bank of America 1,7 proc. Duża różnica między oprocentowaniem depozytów a główną stopą pozwoliła bankom zarobić 1,1 bln USD, odkąd Fed zaczął zacieśniać politykę pieniężną.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas