Ceny spadły zaledwie o 1,8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, co oznacza dwunasty z rzędu spadek, ale jednocześnie najmniejszy w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. W marcu nastąpił spadek o 2,6 proc., natomiast w całym roku 2023 odnotowano wzrost o 0,6 proc.. W okresie od marca do kwietnia ceny wzrosły o 0,4 proc.
Handel hurtowy stanowi kluczowe ogniwo łączące producentów i konsumentów. Obniżki cen zazwyczaj zajmują trochę czasu i zwykle w jakiś sposób wpływają na kupujących. W kwietniu stopa inflacji w Niemczech utrzymywała się na poziomie 2,2 proc., co stanowi najniższy poziom od prawie trzech lat.
Czytaj więcej
Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych obniżyła swoje prognozy wzrostu gospodarczego w tym roku, odsuwając w czasie oczekiwane ożywienie największej gospodarki strefy euro.
Niższe ceny w hurcie wyrobów chemicznych (-17,9 proc.) były główną przyczyną spadku cen hurtowych (ogółem) rok do roku. W porównaniu z marcem ceny te spadły o 1,5 proc. Niższe w ujęciu rok do roku ceny hurtowe zanotowano także w szczególności w przypadku zbóż, tytoniu nieprzetworzonego, nasion i pasz dla zwierząt (-12,2 proc.), metali i rud metali (-7,2 proc.), odpadów i złomu (-6,8 proc.) oraz mleka , przetwory mleczne, jaja, tłuszcze i oleje jadalne (-6,3 proc.).
Z kolei ceny hurtowe kawy, herbaty, kakao i przypraw (+9,3 proc.) były wyższe niż w kwietniu 2023 r. W kwietniu tego roku także cukier, wyroby cukiernicze i piekarnicze (+7,2 proc.) oraz wyroby tytoniowe (+5,0 proc.) kosztowały więcej na poziomie hurtowym niż rok wcześniej.