AI na cenzurowanym

Rozwój sztucznej inteligencji może wyhamować. USA mają już wytyczne dla firm z branży, ważą się losy powołania globalnego regulatora ds. tej technologii.

Publikacja: 30.10.2023 21:00

AI na cenzurowanym

Foto: Adobe Stock

W środę w Buckinghamshire w W. Brytanii rusza szczyt AI. Udział wezmą w nim członkowie grupy G7 oraz przedstawiciele UE. Inicjatywie przewodzi brytyjski premier Rishi Sunak, który ostrzega, iż sztuczna inteligencja „niesie ze sobą nowe niebezpieczeństwa i lęki”, których „łagodzenie musi stać się globalnym priorytetem”.

Jeszcze przed startem szczytu opracowano zarys 11-punktowego kodeksu, który ma promować tworzenie bezpiecznych algorytmów i godnej zaufania AI. Zawiera on jednak dobrowolne wytyczne dla firm z tego sektora. Mimo to koncerny z tego sektora wcale jednak nie bronią się przed odpowiedzialnością za technologię, którą tworzą. Giganci przyznają, że ryzyko jest duże. Świadczy zresztą o tym fakt, że OpenAI, twórca ChatGPT, powołał tzw. zespół gotowości. Ma on być swoistym bezpiecznikiem – ma śledzić, oceniać, prognozować i chronić przed zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją. Jego zadaniem jest „zapobieganie katastrofalnemu ryzyku”, jakie może wywołać sztuczna inteligencja. A to, jak wskazuje OpenAI w komunikacie, może mieć nawet charakter „chemiczny, biologiczny czy nuklearny”. Co ciekawe, na czele zespołu stanął Polak – Aleksander Mądry (profesor Massachusetts Institute of Technology).

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?