Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Celem zbliżającej się do swoich 10. urodzin inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku miało być poszerzanie za pomocą inwestycji infrastrukturalnych chińskiej strefy wpływów. Choć w jej ramach zainwestowano już 1 bln USD, to w ostatnich latach wyraźnie wytraca ona impet.
Chińskie inwestycje w krajach uczestniczących w projektach Nowego Jedwabnego Szlaku obniżyły się względem najlepszego dotąd 2018 r. już o 40 proc., do czego przyczyniła się pandemia Covid-19 oraz strukturalnie hamowanie gospodarki Państwa Środka. Jednocześnie napięcia narastające na linii Pekin–Waszyngton sprawiają, że uczestnictwo w chińskich projektach sojuszników Ameryki jest przez nią postrzegane coraz bardziej nieprzychylnie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dane od JPMorgan i Citigroup przewyższyły oczekiwania analityków.
Inflacja konsumencka w USA okazała się w czerwcu nieco wyższa od prognoz, ale inflacja bazowa była już piąty miesiąc z rzędu niższa od oczekiwanej.
W czasie wojny handlowej wypowiedzianej światu przez Donalda Trumpa inwestorzy poszukują bezpiecznych przystani dla swoich pieniędzy. Kuszącą alternatywą okazało się srebro. Popyt na kruszec jest tak duży, że jego cena jest najwyższa od 14 lat.
Jak wynika z najnowszego badania globalnych zarządzających funduszami przeprowadzonego przez Bank of America, nastroje inwestorów gwałtownie wzrosły w lipcu, osiągając najwyższy poziom od lutego.
Gospodarka Chin powiększyła się w drugim kwartale nieco bardziej niż oczekiwano. Wojna handlowa z USA nie przyniosła jej katastrofy.
Inwestorzy bagatelizują weekendowe sygnały zza oceanu i uznają, że działania gospodarza Białego Domu to tylko taktyka negocjacyjna i koniec końców cła nie będą tak wysokie. Pytanie, czy to dość proste założenie przetrwa próbę czasu.