Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), realne (skorygowane o cenę) nowe zamówienia w przemyśle spadły w lipcu 2023 r. o 11,7 proc. miesiąc do miesiąca po korekcie sezonowej i kalendarzowej. Duże wahania w zakresie nowych zamówień obserwowane w poprzednich miesiącach były zatem nadal obserwowane w lipcu 2023 r. Po rewizji wstępnych wyników, liczba nowych zamówień w czerwcu 2023 r. wzrosła o 7,6 proc. w porównaniu z majem 2023 r. (wstępna wartość: +7,0 proc.). Mniej zmienne porównanie trzymiesięczne do trzech miesięcy pokazało, że nowe zamówienia w okresie od maja do lipca 2023 r. były o 3,1 proc. wyższe niż w poprzednich trzech miesiącach. Nowe zamówienia po wyłączeniu zamówień wielkoseryjnych wzrosły w lipcu 2023 r. o 0,3 proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim.
- Dane o nowych zamówieniach wyglądają źle (-11,7 proc. m/m), ale w praktyce tak nie jest. Ten spadek to w całości korekta wybujałych w poprzednich dwóch miesiącach pojedynczych dużych zamówień w transporcie lotniczym. Ich odfiltrowanie pokazuje, ze zamówienia delikatnie rosną od paru miesięcy, ale pozostają na bardzo niskim poziomie. Słowem - twarde dane pokazują dość podobną historię do uklepujących bardzo nisko dno wskaźników PMI w przemyśle - komentują ekonomiści Banku Pekao.
Czytaj więcej
Gospodarka niemiecka w ostatnich miesiącach głównie rozczarowywała. Ekonomiści twierdzą, że cały dotychczasowy model jej rozwoju znalazł się w kryzysie. Rząd Olafa Scholza jak na razie sięga po rozwiązania doraźne, które nie zmienią negatywnych trendów.
I takie są dane Destatis. Duża część gwałtownego spadku liczby nowych zamówień w lipcu 2023 r. wynika z bardzo dużego zamówienia zgłoszonego w czerwcu 2023 r. na produkcję statków powietrznych i statków kosmicznych. Ta produkcja stanowi część sektora „produkcji innego sprzętu transportowego”. Ze względu na duże zamówienie w poprzednim miesiącu, nowe zamówienia tutaj spadły o 54,5 proc. w lipcu 2023 r. w stosunku do czerwca 2023 r., po wzroście o 72,4 proc. (po rewizji) w czerwcu 2023 r. w porównaniu z majem 2023 r.
Ogólnie rzecz biorąc, w lipcu 2013 r. w wielu sektorach gospodarki odnotowano spadek nowych zamówień. Oprócz spadku produkcji pozostałego sprzętu transportowego, spadek nowych zamówień nastąpił także w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (-23,6 proc.), maszyn (-8,7 proc.). proc.), sprzętu elektrycznego (-16,7 proc.) oraz gotowych wyrobów metalowych (z wyjątkiem maszyn i urządzeń) (-14,2 proc.), co wpłynęło na ujemny wynik ogólny. Natomiast wzrost nowych zamówień o 2,7 proc. w lipcu 2023 roku odnotowali producenci pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep.