Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w kwietniu 2023 r. produkcja przemysłowa w ujęciu realnym wzrosła o 0,3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca w ujęciu cenowym, wyrównanym sezonowo i kalendarzowo. Rewizja wstępnych danych wykazała spadek o 2,1 proc. (dane wstępne: -3,4 proc.) w marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem. W porównaniu trzymiesięcznym produkcja w przemyśle od lutego do kwietnia była o 1,6 proc. wyższa niż w poprzednich trzech miesiącach.

Wśród sektorów gospodarki można zaobserwować różne zmiany w zakresie produkcji w przemyśle. Pozytywnie na wynik wpłynęła produkcja w budownictwie (wyrównana sezonowo i kalendarzowo +2,0 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem), która w marcu spadła o 2,9 proc. Produkcja podstawowych produktów farmaceutycznych i preparatów farmaceutycznych (+6,4 proc.) miała również pozytywny wpływ na ogólną wydajność. Jednak produkcja pojazdów mechanicznych i ich części (-0,8 proc.) oraz inżynieria (-0,5 proc.) miały negatywny wpływ na ogólne wyniki.

Produkcja w przemyśle z wyłączeniem energetyki i budownictwa wzrosła w kwietniu o 0,1 proc. w porównaniu do marca w ujęciu wyrównanym sezonowo i kalendarzowo. Produkcja dóbr konsumpcyjnych wzrosła w kwietniu o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Natomiast produkcja dóbr kapitałowych spadła o 0,3 proc., a produkcja dóbr pośrednich o 0,2 proc. Również produkcja energii spadła o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

W porównaniu z kwietniem 2022 r. kalendarzowa produkcja przemysłu w kwietniu 2023 r. była wyższa o 1,6 proc. Produkcja w przemyśle z wyłączeniem energetyki i budownictwa wzrosła o 2,7 proc. w porównaniu z kwietniem 2022 r.

W kwietniu produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu spadła o 1,1 proc. w porównaniu do marca. Była o 12,9 proc. niższa niż w kwietniu 2022 r..