Wśród funduszy nie ma zgody

Fundusze oparte na algorytmach ruszyły do zakupów akcji, ale te zarządzane przez ludzi sprzedają. Jedna z grup będzie musiała wkrótce dać za wygraną.

Publikacja: 09.05.2023 22:45

Wśród funduszy nie ma zgody

Foto: Spencer Platt

Pierwszy raz od prawie półtora roku wskaźnik nastawienia do rynku akcji funduszy opartych na algorytmach wyszedł powyżej neutralnego – wynika z danych Deutsche Banku. Jednak ekspozycja na akcje, jaką utrzymują fundusze zarządzane przez ludzi uznaniowo w oparciu o tendencje w zyskach spółek i danych makroekonomicznych, jest bliska rocznego dołka.

Jak oblicza europejska instytucja, rozstrzał w podejściach obu grup jest już największy od czterech lat. To nowa sytuacja, bo jeszcze na przełomie roku w atmosferze obaw przed recesją obie grupy pozycjonowały się defensywnie. Zaskakująca odporność rynku w nowym roku skłoniła opierające się w większości na wskaźnikach panującej tendencji oraz zmienności fundusze algorytmiczne do pozycjonowania się pod dalsze zwyżki.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Wymiana ciosów między Izraelem a Iranem niepokoi rynki finansowe
Gospodarka światowa
Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. Nocna wymiana ciosów między Iranem i Izraelem
Gospodarka światowa
Odwet. Iran wystrzelił rakiety w kierunku Izraela. Żelazna Kopuła nie uchroniła Tel Awiwu
Gospodarka światowa
Zielona transformacja będzie winna blackoutów?
Gospodarka światowa
Izrael uderzył na Iran. Rosja potępia „atak na suwerenne państwo"
Gospodarka światowa
Szef MSZ Iranu pisze do ONZ ws. ataku Izraela: To oznacza wojnę