Lekkie odbicie w niemieckim przemyśle

Realne (skorygowane cenowo) nowe zamówienia w niemieckim przetwórstwie przemysłowym wzrosły o 3,2 proc. w ujęciu sezonowym i kalendarzowym w grudniu 2022 r. w porównaniu do listopada 2022 r., wynika ze wstępnych wyników Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis).

Publikacja: 06.02.2023 13:48

Lekkie odbicie w niemieckim przemyśle

Foto: Christof STACHE

W dużej mierze zrekompensowało to znaczny spadek w listopadzie 2022 r. (-4,4 proc.). Jednak z wyłączeniem zamówień na dużą skalę w grudniu 2022 r. nastąpił spadek o 0,6 proc. Obecny wzrost nowych zamówień wynika zatem głównie z zamówień na dużą skalę, które były szczególnie wysokie w działach produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej, produkcja silników i turbin, z wyjątkiem silników lotniczych, pojazdów i motocykli oraz produkcja statków powietrznych i kosmicznych oraz powiązanych maszyn.

Z kilkoma wyjątkami liczba nowych zamówień spadała nieprzerwanie przez cały 2022 r., w związku z czym obecnie po korekcie kalendarzowej są one o 10,1 proc. niższe niż w grudniu 2021 r. Rozwój w całym ostatnim roku jest przeciwny do tego z 2021 r., kiedy liczba nowych zamówień wzrosła z powodu skutków ożywienia spowodowanego pandemią. Ogólnie rzecz biorąc, nowe zamówienia są obecnie nieco powyżej poziomu sprzed koronakryzysu. W porównaniu kalendarzowym nowe zamówienia są obecnie o 1,2 proc. wyższe niż w grudniu 2019 r.

Bieżący wzrost o 5,7 proc. był szczególnie silny w przypadku zamówień krajowych. W tym samym czasie zamówienia zagraniczne również wzrosły o 1,2 proc.. W tym kontekście nowe zamówienia ze strefy euro wzrosły o 9,8 proc., podczas gdy zamówienia z reszty świata spadły o 3,8 proc.

Podczas gdy nowe zamówienia w sektorze dóbr kapitałowych pozostały na niezmienionym poziomie, zamówienia w głównej grupie dóbr pośrednich wzrosły o 9,7 proc.. Było to częściowo spowodowane wspomnianymi wcześniej dużymi zamówieniami na Wytwórnię aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej. Jednocześnie nowe zamówienia w sektorze dóbr konsumpcyjnych spadły o 3,3 proc.

Po rewizji wstępnych wyników nowe zamówienia w listopadzie 2022 r. były o 4,4 proc. niższe niż w październiku 2022 r. (wstępne dane: -5,3 proc.).

Według wstępnych danych realne obroty w przetwórstwie przemysłowym (wyrównane sezonowo i kalendarzowo) spadły w grudniu 2022 r. w porównaniu z listopadem 2022 r. o 1,7 proc. Rewizja wstępnych danych za listopad 2022 r. spowodowała wzrost o 2,5 proc. w porównaniu z październikiem 2022 r. (dane wstępne: +2,1 proc.). W porównaniu z grudniem 2021 r. obroty kalendarzowe były wyższe o 1,9 proc.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają