Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.05.2025 06:07 Publikacja: 21.12.2022 21:00
Foto: AdobeStock
W I połowie 2023 r. presja na zniżki na giełdach się utrzyma – ostrzegają stratedzy takich banków jak Morgan Stanley, JPMorgan Chase czy Goldman Sachs. Wszystko przez zagrożenie dla zysków przedsiębiorstw ze strony słabszego wzrostu gospodarczego, wciąż podwyższonej inflacji oraz jastrzębiego nastawienia banków centralnych.
Zgodnie ze scenariuszem wynikającym z prognoz zebranych przez agencję Bloomberga dopiero w drugiej połowie roku można się spodziewać poprawy koniunktury. Jednak odbicie, napędzane przez koniec cyklu zaostrzania polityki przez Fed, nie będzie dynamiczne, a globalne rynki zamkną przyszły rok jedynie symbolicznymi zwyżkami.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA od dawna opowiadał się za koniecznością doprowadzenia do spadku cen ropy. Analitycy Goldmana Sachsa wskazują, jaki poziom go zadowoli.
Amerykanie chcą mocno współpracować z Saudyjczykami w dziedzinie sztucznej inteligencji. Administracja Trumpa luzuje więc reguły eksportu chipów.
Inflacja w Niemczech spadła do 2,1 proc. w kwietniu, poinformował Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), potwierdzając wstępne dane. Największy wpływ na wzrost cen miały produkty energetyczne, żywność i usługi
Amerykański Departament Handlu ogłosił, że wycofuje wprowadzone przez administrację Bidena restrykcje dotyczące eksportu nowoczesnych chipów do większości krajów świata, w tym do Polski.
Analitycy znów podnoszą prognozy dla amerykańskiego wzrostu gospodarczego i dla indeksu S&P 500. Wygląda również na to, że wzrost cen w nadchodzących miesiącach okaże się mniejszy, niż się obawiano. To jednak nie oznacza, że Rezerwa Federalna będzie ciąć stopy.
Inflacja konsumencka w USA wyhamowała w kwietniu do 2,3 proc. z 2,4 proc. w marcu. Była ona niższa, niż oczekiwano.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas