Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Decydenci z Pekinu rozważają wyznaczenie celu wzrostu gospodarczego na przyszły rok na poziomie wynoszącym około 5 proc. – donosi agencja Bloomberg, powołując się na informatorów.
Część oficjeli uważa jednak taki cel za zbyt ambitny. Wszak celem wyznaczonym na 2022 r. był wzrost PKB wynoszący 5,5 proc., co będzie raczej niemożliwe do osiągnięcia. Analitycy średnio prognozują, że wzrost gospodarczy w Chinach wyniesie w tym roku tylko 3,2 proc. Wygląda jednak na to, że rząd szykuje na 2023 r. większe działania stymulujące gospodarkę. Zasugerował to środowy komunikat Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej