Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Liz Truss ze swoim mężem Hugh O’Learym przed rezydencją premiera na Downing Street 10. Jest ona trzecią w historii kobietą kierującą rządem brytyjskim.
Czy mamy do czynienia z nowym wcieleniem Margaret Thatcher, czy też rządy Liz Truss będą jeszcze krótsze niż Theresy May? Podobne pytanie może sobie zadawać wielu obserwatorów brytyjskiej sceny politycznej. Nowa premier zaczyna urzędowanie od mocnych akcentów – ogłasza m.in. zamrożenie na dwa lata rachunków za energię dla gospodarstw domowych. Nie jest to klasyczny „thatcheryzm”, ale Liz Truss już na samym początku rządów pokazuje, że potrafi działać zdecydowanie. Zapowiada ona również obniżki podatków, luzowanie regulacji, wspieranie krajowego wydobycia surowców energetycznych (w tym uchylenie zakazu pozyskiwania ropy i gazu ze złóż łupkowych), wzmocnienie bezpieczeństwa publicznego, a w polityce zagranicznej – kontynuację ostrego kursu wobec Rosji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.