Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.05.2025 06:18 Publikacja: 07.09.2022 21:00
Obecnie USA odpowiadają za 10 proc. światowej produkcji chipów
Foto: Chris Ratcliffe/Bloomberg
Amerykańskie firmy technologiczne, które otrzymują rządowe wsparcie, nie będą mogły budować fabryk na terenie Chin – stwierdziła Gina Raimondo, sekretarz do spraw handlu USA.
Nowy zakaz ma być elementem szerszego programu przeniesienia m.in. wartej prawie 53 mld dolarów produkcji chipów do USA. Nabór projektów, które otrzymałyby wsparcie, ma zacząć się w lutym. Co więcej, spółki rozpoczynające inwestycje jeszcze w 2023 r. otrzymają 25 proc. ulgi podatkowej. Wspomniany zakaz ma też uderzyć w Chiny, które toczą ze Stanami Zjednoczonymi wojnę handlową. – Wdrażane bariery mają zapewnić, że pieniądze Amerykanów nie będą wspierać wojny przeciwko nam. Spółki z naszym wsparciem nie będą mogły inwestować w Chinach, opracowywać tam technologii oraz jej tam eksportować – wyjaśniła Gina Raimondo.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Friedrich Merz niespodziewanie nie uzyskał poparcia Bundestagu dla swojej kandydatury na nowego kanclerza Niemiec. Może on jednak próbować dalej.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wiele walut krajów Azji Wschodniej solidnie umocniło się wobec dolara amerykańskiego.
W drugim głosowaniu lider CDU/CSU Friedrich Merz został wybrany kanclerzem Niemiec.
Lider CDU/CSU Friedrich Merz nie zdołał zebrać wymaganego poparcia, by w głosowaniu w parlamencie zostać wybranym kanclerzem Niemiec.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Towary z Państwa Środka, które miały zostać wyeksportowane do USA, zaczynają zalewać rynek krajowy i bywają sprzedawane z dużymi zniżkami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas